Podmínky pro přiznání důchodu

Dotaz

6. 11. 2013
Podmínky pro přiznání důchodu

Od roku jsem 1990 jem na Pracovním úřadě a potom na soc.dávkách.Z čeho se mi bude počítat důchod?Děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 6.11.2013

Dobrý den,

 

přiznání důchodu není automatické, pouze dosažení řádného důchodového věku nestačí k přiznání starobního důchodu. Pro přiznání starobního důchodu je nutné splnit dvě zákonné podmínky, a sice dosáhnout řádného důchodového věku a současně získat potřebnou dobu pojištění. V případě, že není zákonná podmínka doby pojištění splněna, tak není důchod přiznán a občan je nadále i v důchodovém věku odkázán na sociální dávky.

 

Jestliže jste tedy od roku 1990 na úřadu práce, tak bude pro Vás obtížné splnit podmínku doby pojištění. V roce 2013 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu 29 let. Nutná doba pojištění se každoročně o jeden rok zvyšuje, takže příští rok 2014 bude nutné získat dobu pojištění v rozsahu 30 let a po roce 2018 bude potřeba získat dobu pojištění v rozsahu 35 let.

 

Do doby pojištění se započítává nejenom doba, kdy je z příjmu řádně odváděno důchodové pojištění, ale rovněž náhradní doba pojištění. Mezi náhradní dobu pojištění patří i evidence na úřadu práce. Avšak evidence na úřadu práce se započítává v omezeném rozsahu. Doba evidence na úřadu práce do konce roku 1995 se započítává plně bez omezení. Od 1. ledna 1996 se započítává vždy doba, kdy je vyplácena podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Doba, kdy není vyplácena podpora v nezaměstnanosti se započítává v rozsahu nejvýše tří let, tato doba se přitom zjišťuje zpětně a doba získaná před dosažením 55 let věku se hodnotí pouze v rozsahu jednoho roku. Mezi některé další náhradní doby pojištění ještě patří např. péče o dítě do 4 let, studium před rokem 2010, péče o závislou osobu při splnění zákonných podmínek.

 

Při problémech s potřebnou dobou pojištění může být v některých případech řešením dobrovolné důchodové pojištění, které lze při splnění zákonných podmínek doplatit zpětně. V takových případech je však potřeba postupovat individuálně dle konkrétní celé doby pojištění.

 

Na doplnění uvedu, že občané, kteří mají problémy se získáním potřebné doby pojištění mají ještě nárok na starobní důchod, jestliže např. získají nejméně 20 let pojištění po roce 2013 a dosáhnou věku alespoň o 5 let vyššího než je důchodový věk pro muže stejného data narození či dosažení 65 let věku a splnění podmínky nároku na invalidní důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře