Podmínky žádosti o invalídní důchod

Dotaz

11. 8. 2015
Podmínky žádosti o invalídní důchod

Dobrý den, jsem vedena na ÚP od 1.5.2015, v červnu jsem byla operována – zhoubný nádor prsu, další léčba ozařování a hormonální léčba.Protože jsem vedena na ÚP neměla jsem na nemocenskou nárok, a ani jsem neměla podporu v nezaměstnanosti. Mohu žádat o invalidní důchod , když nepracuji, a nějaká práce za minimální mzdu bude až v říjnu, snad.Děkuji

Odpověď

Petr Gola 12.8.2015

Dobrý den,

o invalidní důchod si můžete kdykoliv zažádat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).

Abyste mohla každý měsíc pobírat invalidní důchod, tak musíte být uznána invalidní posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ v prvním, druhém nebo třetím stupni. Posouzení zdravotního stavu je na posudkovém lékaři, který má k dispozici příslušné lékařské zprávy.

Dále musíte získat potřebnou dobu pojištění, která se liší dle věku. Občané starší 28 let v rozsahu nejméně 5 let v posledních 10 letech. Občané starší 38 let splní zákonnou podmínku i při získání doby pojištění v rozsahu 10 let v posledních 20 letech. Při nedostatečné době pojištění je řešením účast na dobrovolném důchodovém pojištění. V zákonných případech je možná i zpětně. Přihláška se podává na místně příslušné OSSZ. V roce 2015 činí minimální měsíční platba 1 863 Kč.

O invalidní důchod Vám doporučuji si požádat, maximalně bude Vaše žádost zamítnuta, což není důvodem, abyste v budoucnu nemohla žádat o invalidní důchod znovu, když se Váš zdravotní stav zhorší. Žádost o invalidní důchod je bez poplatku.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře