I o invalidní důchod je nutné si požádat

Dotaz

24. 5. 2014
I o invalidní důchod je nutné si požádat

Dobrý den.Onemocněla jsem loni 15.3.Zjistili mi neurozu až panickou ataku a deprese.27.3.2014 mi skončila podpůrčí doba,kterou jsem si nechala prodloužit a končí mi 31.5.2014.O další prodlužování jsem nežádala,bylo mi celkem dobře.Jenže před 14 dny mě zase přepadla ataka a deprese a navíc se mi přidalo i bolení hlavy-až migreny a bolesti žaludku.Stále mi je zle a do práce bych to nezvládla chodit.Proto Vás prosím o radu,jestli si ještě můžu zažádat o prodloužení neschopenky a jestli mohu požádat o invalidní důchod.Loni jsem byla dvakrát PL na Húskové v Brně.Jednou 4 a podruhé 3 měsíce.Tam je to se mnou dost dobré,ale vrátím se domů a vše je při starém.Bojím se mezi lidi,mám černé myšlenky,poruchu spánku..Děkuji za odpověď.R.

Odpověď

Petr Gola 24.5.2014

Dobrý den,

 

jestliže máte zdravotní problémy, při kterých si neumíte představit, že byste pracovala, potom Vám rozhodně doporučuji si požádat o invalidní důchod. Písemnou žádost o invalidní důchod je potřeba podat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). S vyplněním žádosti o invalidní důchod pomohou pracovníci OSSZ.

 

Při podání žádosti o invalidní důchod je nutné mimo jiné předložit občanský průkaz, doklady o studiu (např. výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom), rodné listy dětí, případně další doklady v závislosti na konkrétním průběhu pojištění (např. zdali jste pečovala o závislou osobu, pracovala v cizině).

 

V rámci žádosti o invalidní důchod bude přezkoušen Váš zdravotní stav posudkovým lékařem OSSZ. Pro přiznání invalidního důchodu je nutné, aby Vám posudkový lékař OSSZ přiznal invaliditu prvního, druhého nebo třetího stupně. Posouzení zdravotního stavu je tedy výlučně na rozhodnutí posudkového lékaře.

 

Aby Vám přiznán invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně, potom je nutné, aby byly splněny dvě zákonné podmínky (nutností je podání písemné žádosti): musí Vám být přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně a musíte získat potřebnou dobu pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře