Podnikání jako vedlejší činnost a odchod do důchodu

Dotaz

6. 12. 2013
Podnikání jako vedlejší činnost a odchod do důchodu

Dávám výpověd´ze zdravotních důvodů dohodou.Půjdu do předčasného důchodu 31.12.2013 jsem nar.22.3.1955
chtěla jsem vědět zda je možne si doplatit do března pojištění zdravotní a socialní nebo si vzít neplacené volno do 22.3.2014
Jesli to má v mém případě větší význam v orientačním výpočtu důchodu mám výpočt.základ14482 a osob.vyměř.základ 22842.Přizaměstnání mám vedlejší činnost podnikám.
Nevím jestli,když jsem podnikatelka jsou nějaké podmínky pro odchod do předčasného důchodu.Moc Vám děkuji předem za odpověd

Odpověď

Petr Gola 6.12.2013

Dobrý den,

 

protože nevím, kolik jste vychovala dětí, tak nevím přesně Váš řádný důchodový věk a nevím tedy, jaké krácení budete při odchodu do důchodu 31. 12. 2013 mít. Současně neznám Vaši dobu pojištění, proto nejsem ani při zaslání informace o Vašem osobním vyměřovacím základu Vám říci orientačně výši důchodu. A případné změny v různých variantách.

 

Jestliže nemůžete ze zdravotních důvodů pracovat, potom je pro Vás lepší odchod do předčasného důchodu k vybranému datu, než si dále platit dobrovolné důchodové pojištění a současně platit zdravotní pojištění, neboť byste byla v evidenci své zdravotní pojišťovny vedena jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů). V roce 2014 činí minimální měsíční dobrovolné důchodové pojištění 1 812 Kč a zdravotní pojištění 1 148 Kč. Placením dobrovolného důchodového pojištění alespoň po dobu 90 dní, aby se snížilo krácení, by se finančně projevilo až za dlouhou dobu, neboť předčasný důchod by se zvýšil nepatrně v porovnání se zaplacenou částkou na pojistném.

 

Jestliže však nebudete již nadále ani vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, tak by pro Vás mohla být řešením evidence na úřadu práce, kde byste po dobu 11 měsíců (jste starší 55 let) pobírala podporu v nezaměstnanosti a tato doba by se Vám započítávala do doby pojištění, neboť v případě, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti se evidence na úřadu práce započítává do doby pojištění. Současně byste odešla později do předčasného důchodu a měla tedy nižší krácení předčasného důchodu. Při evidenci na úřadu práce je potřeba se „aktivně zapojit“, proto stojí tato varianta za zváženou.

 

Pokud chcete nadále v předčasném důchodu vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, tak můžete, ale Váš roční zisk nesmí překročit limit pro platbu důchodového pojištění, v takovém případě by Vám totiž zanikl nárok na předčasný důchod. Výkonem samostatné výdělečné činnosti si lze v předčasném důchodu přivydělat za celý rok 2014 do limitu 62 261 Kč (příjem – výdaj), při výkonu samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje. Proto skutečně doporučuji si při výkonu samostatné výdělečné činnosti v předčasném důchodu pohlídat uvedený limit.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře