Podpora v nezaměstnanosti a důchod

Dotaz

20. 9. 2013
Podpora v nezaměstnanosti a důchod

Dobrý den,
jsem narozená 20.12.1954, mám dvě děti a termín odchodu do důchodu mám 20.08.2014.
V zaměstnání jsem dostala výpověď k 30.9.2013.
Pokud se nahlásím na úřad práce a budu pobírat podporu v nezaměstnanosti od 1.1.2014, jak to ovlivní výši důchodu a bude se mně poslední rok počítat jako odpracovaný.

S pozdravem

Ivana Svatá

Odpověď

Petr Gola 20.9.2013

Dobrý den,

 

doba v evidence na úřadu práce se pro důchodové účely započítává v omezeném rozsahu. Doba vedení v evidenci úřadu práce, kdy náleží a je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, se však do doby pojištění započítává vždy. Jiná situace je v případě, že již podpora v nezaměstnanosti nenáleží, což však není Váš případ.

 

Protože jste starší 55 let, tak máte, předpokládám, že splňujete zákonnou podmínku pro výplatu podpory v nezaměstnanosti ohledně potřebné doby pojištění, nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců.

 

Doba pobírání podpory v nezaměstnanosti až do dosažení důchodového věku se Vám bude započítávat do doby pojištění (z 80 %), která ovlivňuje výši důchodu. Současně se tato doba bude započítávat při výpočtu důchodu mezi vyloučené doby, a proto nedojde k „rozmělnění“ osobního vyměřovacího základu, ze kterého se důchod vypočítává (zjednodušeně řečeno průměrné měsíční mzdy za odpracované roky v současné hodnotě, kdy dřívější příjmy jsou přepočítány koeficientem zohledňujícím inflaci).

 

Základní vstupní údaje pro výpočet důchodu: získaná doba pojištění a osobní vyměřovací základ, nebudou tedy ve Vašem případě sníženy z důvodu evidence na úřadu práce. Doba, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti, nemá tedy negativní dopad na výši důchodu. Do doby pojištění se tato doba započítává z 80 %, s tím je potřeba počítat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře