Podpora v nezaměstnanosti a invalidní důchod

Dotaz

26. 6. 2014
Podpora v nezaměstnanosti a invalidní důchod

Dobrý den,
manžel je zaměstnaný (plný úvazek), je poživatelem částečného invalidního důchodu II.stupně a zároveň je OSVČ (vedlejší). V případě, že přijde o zaměstnání (zánik organizace)bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Na úřadu práce jsem dostala odpověď, že nárok na podporu má a s odstupem času jsem dostala odpověď na stejný dotaz, že z důvodu, že je zároveň OSVČ, nárok nemá.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 26.6.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je potřeba splnit zákonné podmínky. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má občan, který splní podmínku doby pojištění 12 měsíců v posledních dvou letech. Dále nemá na podporu v nezaměstnanosti mimo jiné nárok občan pobírající invalidní důchod třetího stupně. Dle zaslaných údajů by měl Váš manžel tyto podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti splnit.

 

V posledních letech se však podmínky pro přivýdělek během pobírání podpory v nezaměstnanosti zpřísnily. Občané se tedy musí rozhodnout, zdali budou pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo budou mít svůj vlastní drobný příjem.

 

Aby měl Váš manžel nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak by dle mého názoru, musel ukončit i samostatnou výdělečnou činnost. Nebyl by tedy již ani zaměstnancem ani OSVČ.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře