Podpora v nezaměstnanosti a odchod do důchodu

Dotaz

27. 6. 2014
Podpora v nezaměstnanosti a odchod do důchodu

dobrý den.mám dotaz,je mi 58,jsem vedená na úp,a pobírám podporu,od srpna tohoto roku si chci zažádat o předčastný starobní důchod a mám dotaz na to zda mně bude do té doby vyplácena podpora do té doby než mně bude důchod vyřízen. děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 27.6.2014

Dobrý den,

 

přiznání starobního důchodu (řádného nebo předčasného) brání pobírání podpory v nezaměstnanosti. Do doby než Vám bude přiznán starobní důchod, ve Vašem případě předčasný důchod, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, jestli budou splněny zákonné podmínky. Píšete, že již podporu v nezaměstnanosti pobíráte, tak zákonné podmínky splňujete.

 

Protože jste starší 55, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců.

 

Během pobírání podpory v nezaměstnanosti nebudete bez finančních prostředků, proto stojí za zváženou, zdali neodejít do předčasného důchodu  až po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti. Čím později se do předčasného důchodu odejde, tím nižší krácení. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Pozdější odchod do předčasného důchodu znamená vyšší měsíční důchod. Protože neznám Váš přesný průběh pojištění, tak Vám však nejsem schopen sdělit nějaké číselné údaje. Výpočet je vždy individuální záležitostí. Samozřejmě závisí na skutečnosti, jak vysokou podporu v nezaměstnanosti máte a jak velký by byl rozdíl mezi důchodem a podporou.

 

Současně patří doba evidence na úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti mezi náhradní doby pojištění, což pozitivně ovlivňuje celkovou dobu pojištění. Celkový státní důchod závisí na výdělcích i na celkové získané době pojištění.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře