Podpora v nezaměstnanosti po skončení pracovního poměru

Dotaz

13. 5. 2015
Podpora v nezaměstnanosti po skončení pracovního poměru

Dobrý den.chtěla bych od vás poradit z čeho se vypočítává podpora v nezaměstnanosti,pokud začnu marodit v 7denní ochrané lhůtě a nemoc bude trvat delší dobu než 3 měsíce. Jedná se o plánovanou operaci.Dále bych chtěla vědět zda podpora v nezaměstnanosti se vyplácí až po ukončení nemoci.Je mi 57 let a mám 1 dítě a odpracovaných 40 let.Předem vám moc děkuji.

Odpověď

Petr Gola 14.5.2015

Dobrý den,

 

jestliže občan vedený v evidenci na úřadu práce pobírá nemocenskou, tak nemá po dobu pobírání nemocenské nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nelze současně pobírat nemocenskou i podporu v nezaměstnanosti. Podpůrčí doba pro nárok v nezaměstnanosti by se samozřejmě nezkrátila a po vyčerpání nemocenské by se následně vyplácela podpora v nezaměstnanosti. Občané starší 55 let mají nárok na podporu v nezaměstnanosti v rozsahu 11 měsíců, jestliže získali v posledních dvou letech dobu pojištění v rozsahu alespoň jednoho roku.

 

Podpora v nezaměstnanosti se vypočítává z průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního zaměstnání. U občanů starších 55 let činí v prvních dvou měsících, kdy se podpora v nezaměstnanosti vyplácí 65 % průměrného výdělku, v dalších dvou měsících 50 % a v následujících měsících 45 % z průměrného čistého výdělku. To vše za předpokladu, že pracovní poměr byl ukončen výpovědí zaměstnavatele. Když podá výpověď zaměstnanec, tak náleží podpora v nezaměstnanosti po celou dobu 45 % předchozího čistého výdělku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Štítky:
Komentáře