Pojistné přiznání pro OSVČ

Dotaz

14. 3. 2014
Pojistné přiznání pro OSVČ

Pojistné přiznání OSVČ II pilíř jak vyplnit?
Chtěla bych se zeptat: OCVČ vstoupila do II pilíře, které nabylo právní moci 1.7.2013 -má zaplatit pojistné pouze za těch 6 měsíců, nebo za celý rok 2013 /v přehledu na OSSZ zálohy byli sníženy za celý rok/ a druhý dotaz v pojistném přiznání na řádku 447-Úhrn poplatníkem zaplacených částek na pojistném uvádí se pouze platby proběhlé v roce 2013 nebo kolik se má odvést celkem za rok 2013 i když proběhly v roce 2014? Děkuji moc za info. Pěkný den. Alice

Odpověď

Petr Gola 14.3.2014

Dobrý den,

 

stejně jako je vyměřovacím základ pro výpočet důchodového pojištění (I. pilíř) celý kalendářní rok 2013, tak je vyměřovacím základem pro výpočet důchodového spoření (II. pilíř) kalendářní rok.

 

Vyměřovací základ pro výpočet důchodového spoření je shodný jako vyměřovací základ pro výpočet důchodového pojištění. Důchodové spoření za rok 2013 i důchodové pojištění za rok 2013 se vypočítávají tedy ze stejné částky. Zjednodušeně řečeno je vyměřovacím základem  polovina daňového základu.

 

OSVČ účastny v II. pilíři odvádí na důchodovém pojištění 26,2 % z vyměřovacího základu a na důchodovém spoření 5 % z vyměřovacího základu.

 

Kolik se má zaplatit na důchodovém pojištění za rok 2013 závisí na výši vyměřovacím základu za rok 2013. Od vypočteného důchodového pojištění se odečtou zaplacené zálohy během roku 2013 a vznikne nedoplatek nebo přeplatek na důchodovém pojištění. Případný nedoplatek je nutné uhradit do 8 dní od odevzdání „Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2013“. Od výše vypočteného důchodového pojištění se bude následně odvíjet i výše nové měsíční zálohy, která je poprvé splatná za měsíc, kde je odevzdán „Přehled o příjmech a výdajích“ na místně příslušné OSSZ. Např. při odevzdání „Přehledu o příjmech a výdajích“ v březnu je nutné zaplatit novou výši měsíční zálohy za březen 2014 do 20. dubna. Základní termín pro odevzdání „Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2013“ je do 2. května 2014, při zpracovávání daňového přiznání daňovým poradcem se lhůta prodlužuje do 1. srpna, Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) je nutné o této skutečnosti informovat do základního termínu.

 

OSVČ hradí důchodové spoření (II. pilíř) jednou ročně (neplatí se zálohy jako u důchodového pojištění), v některých případech je možné mít přeplatek, do řádku č. 447 se uvádí právě tento převoditelný přeplatek. Pojistné přiznání je přílohou daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob a odevzdává se na finančním úřadu. Vyčíslené důchodové spoření za rok 2013 je následně uvedeno v řádku č. 449, „+“ značí nedoplatek na důchodovém spoření a „-“ přeplatkem, přičemž je možné mít převoditelný přeplatek do částky 100 tisíc Kč.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře