Poměrný důchod z Česka

Dotaz

13. 10. 2013
Poměrný důchod z Česka

Jsem slovák s trvalým pobytem v čechách.Posledních 4let pracuji zde v čechách,předtím na slovensku celou dobu,jak a kde si mohu požádat o předčasný duchod-příští rok dosáhnu 60 let.Je potřeba zažádat zde či na slovensku.Děkuji za odpověd.PAĹO VLA.

Odpověď

Petr Gola 14.10.2013

Dobrý den,

 

dle zaslaných údajů (v Česku jste důchodově pojištěn pouze poslední 4 roky, předcházející roky jste důchodově pojištěn na Slovensku)  si o předčasný důchod zažádáte nejdříve na Slovensku.

 

Důchodový věk na Slovensku je nižší než v Česku, řádný důchodový věk na Slovensku je pro muže 62 let a do předčasného důchodu je možné na Slovensku odejít v 60 letech. Protože jste pracoval a řádně odváděl důchodové pojištění na Slovensku i Česku, tak budou obě instituce spolu spolupracovat. Na Slovensku je kontaktní institucí Sociálná poisťovňa (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8, 813 63, Bratislava), v Česku je kontaktní institucí ČSSZ (Křížova 25, Praha 5, 225 08). Samozřejmě je možné se obrátit na místně příslušnou instituci dle místa bydliště.

 

Protože v Česku jste získal dobu pojištění v rozsahu 4 let, tak Vám bude náležet poměrný důchod z Česka, který bude odpovídat právě odpracované době 4 let, proto bude poměrně nízký.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře