Porovnání invalidních důchodů

Dotaz

21. 2. 2014
Porovnání invalidních důchodů

Dobrý den, chtěl sem se zeptat, je mi 37 mám uznaní plný invalidní důchod III. stupně od 9-ti let trpím epilepsii.I když mi ho ze začátku nechtěli uznat, důchod pobírám od 18-ti let.Jelikož mám záchvaty několikrát denně a musí se mnou všude chodit manželka aby mě to náhodou nechytlo, jak je tedy možné že ti co mají záchvaty jednou za pul roku a nikdy nepracovali mají o mnoho větší invalidní důchod než já. Podle čeho se to počita.
děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 21.2.2014

Dobrý den,

 

nevím, jak vysoký invalidní důchod máte a jak vysoký invalidní důchod mají ostatní občané, které máte na mysli. Výpočet invalidního důchodu je individuální záležitostí, závisí na třech parametrech: přiznaném stupni invalidity (prvního, druhého nebo třetího stupně – dle rozhodnutí posudkového lékaře OSSZ), získané době pojištění (doba pojištění se dopočítává) a osobním vyměřovacím základu (průměrné mzdě v současné hodnotě). Invalidní důchody tedy nejsou stejně veliké, rozdíly ve výši invalidního důchodu závisí na výši uvedených parametrech. Vyšší stupeň invalidity, vyšší příjmy a doba pojištění znamenají vyšší invalidní důchod.

 

Samozřejmě se ještě invalidní důchod liší podle toho, ve kterém roce se invalidní důchod přiznal. Stejně jako se mění výpočet starobního důchodu, tak se mění i výpočet invalidního důchodu.

 

Přiznání invalidního důchodu není automatické, pouze zdravotní problémy k přiznání invalidního důchodu nemusí stačit. Je potřeba získat i potřebnou dobu pojištění, která se liší dle věku. Když není potřebná doba pojištění získána, tak není invalidní důchod přiznán.

 

Není tedy pravda, že někdo, kdo nikdy nepracoval má vysoký invalidní důchod. Kdo nikdy nepracoval, tomu není invalidní důchod zpravidla přiznán (jsou výjimky, kdy k invaliditě došlo do 18 let věku nebo jiných výjimečných případech, kdy se invalidní důchod vypočítává  dle „mimořádných případů“).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře