Povinnosti v předdůchodu

Dotaz

2. 4. 2014
Povinnosti v předdůchodu

Prosím o zodpovězení otázky, jaké povinnosti budu mít před, při a po odchodu do předdůchodu dne 31.7.2014 vůči finančnímu úřadu, OSSZ a VZP v případě příležitostného výdělku na svůj živnostenský list nebo jako soudní znalec nebo při občasné pracovní výpomoci manželce při jejím podnikání jako OSVČ.
Děkuji za odpovědi.

Odpověď

Petr Gola 2.4.2014

Dobrý den,

 

při předdůchodu není čerpán státní důchod, ale našetřené vlastní peníze v doplňkovém penzijním spoření (III. pilíři).

 

V předdůchodu není vlastní výdělečná činnost limitována. Je možné současně pobírat předdůchod a mzdu ze zaměstnání nebo předdůchod a příjem ze samostatné výdělečné činnosti.

 

Protože předdůchodce není považován pro účely placení daně z příjmu, sociálního pojištění a zdravotního pojištění za státního důchodce, tak se při výdělečné činnosti povinnosti odchodem do předdůchodu vůči finančnímu úřadu, OSSZ a zdravotní pojišťovně nemění.

 

Samostatná výdělečná činnost v předdůchodu je považována za hlavní výdělečnou činnost, a proto je potřeba standardně hradit měsíční zálohy na OSSZ a zdravotní pojišťovně. V řádném starobním důchodu je samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší, což přináší výhody při placení sociálního a zdravotního pojištění. Předdůchodce nepobírá starobní důchod, pobírá předdůchod z vlastních naspořených peněz, a proto při podání daňového přiznání může uplatnit základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč.

 

Z výdělku (ať už ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti) v předdůchodu se tedy standardně platí daň z příjmu, sociální i zdravotní pojištění. Jestliže předdůchodce ukončí samostatnou výdělečnou činnost, tak musí tuto skutečnost oznámit výše uvedeným institucím, stejně tak v případě zahájení samostatné výdělečné činnosti.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře