Povinnosti zaměstnance při vstupu do II. piliře

Dotaz

8. 3. 2013
Povinnosti zaměstnance při vstupu do II. piliře

Dobrý den, spolu s manželkou jsme nedávno vstoupili do druhého pilíře. Rozhodnutí o registraci nám přišlo minulý týden. Potíž nastala když jsme rozhodnutí předali každý své mzdové účtárně. Jedna tvrdí, že nám má poštou přijít něco jako potvrzení o nabytí právní moci a druhá chtěla potvrzení o převzetí (asi sehnat na poště). Na rozhodnutí o registraci totiž není žádné datum, podle kterého by se měli účetní řídit. Můžete mi prosím poradit, jak dále postupovat? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 8.3.2013

Dobrý den,

ze zákona o důchodovém spoření (426/2011 Sb.) dle § 9 se stáváte účastníkem důchodového spoření (II. pilíře) prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém rozhodnutí, kterým byla tato smlouva zaregistrována, nabylo právní moci.

Jestliže jste např. začátkem února uzavřeli smlouvu o důchodovém spoření, potom byste přibližně koncem února obdrželi rozhodnutí o registraci smlouvy o důchodovém spoření, která by nabyla právní moci doručením (např. 6. března) Vám a Vaší manželce. Účastníkem byste byl od 1. dubna. Tato skutečnost by Vám byla sdělena formou „Oznámení o nabytí právní moci“, což právě po Vás účetní požadují a je dobré je předložit k tiskopisu č. 5544 (viz. níže) pro kontrolu správnosti. V zákoně však nejsou uvedeny doklady, které je nutné předložit.

Veškerou svoji zákonnou oznamovací povinnost splníte, jestli doručíte mzdové účetní tiskopis MF „Oznámení o účasti na důchodovém spoření“. Jedná se o tiskopis č. 5544. Jeho vyplnění je poměrně jednoduché. Tiskopis naleznete na stránkách České daňové správy: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2013/5544_1.pdf

Vyplněním tohoto nepovinného tiskopisu máte svoji povinnost splněnou a Váš zaměstnavatel ví přesně, od kterého měsíce má srážet pojistné na důchodové spoření.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 3
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře