Požádat o předčasný důchod nebo ne

Dotaz

16. 4. 2015
Požádat o předčasný důchod nebo ne

Moc děkuji za odpověď.Jsem v rozpacích jesli má cenu o předčasný důchod zažádat.Jsem ročník 1958 a mám tři dospělé děti.
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 16.4.2015

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1958 a vychovala jste 3 děti, tak je Váš řádný důchodový věk 59 let a 8 měsíců. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve v 56 letech a 8 měsících.

 

Zdali odejít do předčasného důchod či nikoliv, to je individuální záležitost, neexistuje jednoznačná odpověď. Pro někoho může být předčasný důchod správným řešením, pro jiného nikoliv. Záleží na mnoha osobních aspektech. Každý žadatel se nachází v jiné situaci (příjmové, zdravotní, pracovní apod.), v rozhodnutí je potřeba zohlednit všechny tyto faktory.

 

Jestliže jste již delší dobu na úřadu práce a vyčerpala jste v plném rozsahu podpůrčí dobu pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, potom je předčasný důchod řešením, jak mít vlastní měsíční pravidelný příjem. Při delší nezaměstnanosti v předdůchodovém věku je předčasný důchod řešením finančně nepříjemné životní situace.

 

Při plánování vlastního odchodu do předčasného důchodu je vhodné pamatovat na to, že krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 kalendářních dní. Např. krácení za předčasnost je vyšší při odchodu do předčasného důchodu o 721 dní před dosažením řádného důchodového věku oproti 720 dnům před dosažením řádného důchodového věku. Z tohoto důvodu je vhodné termín odchodu do předčasného důchodu dobře naplánovat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře