Pozdější odchod do důchodu

Dotaz

31. 8. 2014
Pozdější odchod do důchodu

Dobrý den,
nárok na důchod jsem měla již v říjnu 2012. K 31. 8. 2014 jsem dostala od zaměstnavatele výpověď s 3měs. odstupným. Můžete mi,prosím,poradit,zda se mám přihlásit na úřadu práce nebo podat žádost o starobní důchod?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 31.8.2014

Dobrý den,

 

dle mého osobního názoru je ve většině případů nejlepší odejít do starobního důchodu ihned po dosažení řádného důchodového věku. Dosažení řádného důchodového věku nebrání pracovní činnosti nebo výkonu samostatné výdělečné činnosti. V takovém případě je možné pobírat starobní důchod a mzdu ze zaměstnání.

 

Důchodová situace je však vždy individuální. Každý občan má jiné životní hodnoty, priority, postoje nebo se nachází v jiné rodinné situaci. Až z dlouhodobého hlediska je výhodnější „práce na procenta“. Tuto variantu jste zvolila dle zaslaných informací i Vy. Při práci na procenta je následně státní důchod vyšší. Za každých 90 odpracovaných dní po dosažení důchodového věku se zvyšuje o 1,5 %. Vyšší penze se ale finančně projeví až po několika letech. Občané, kteří současně pracují a pobírají důchod, totiž získají finanční náskok.

 

Velmi zjednodušeně budeme počítat, že paní XY má řádný měsíční starobní důchod 10 000 Kč. Paní XY odejde do starobního důchodu a ještě rok pracuje. Za rok obdrží státní důchod 120 000 Kč (10 000 Kč x 12 měsíců). Paní AB odejde do důchodu o rok později (přesluhuje), měsíční důchod bude mít vyšší, ale mezitím paní XY již vyčerpala státní důchod 120 000 Kč. Než se tento rozdíl smaže vyšším důchodem z důvodu „přesluhování“, tak to několik let potrvá.

 

Při obdržení odstupného se výplata podpory v nezaměstnanosti odkládá o měsíce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti. Osobně bych tedy preferoval odchod do starobního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře