Práce a invalidní důchod III. stupně

Dotaz

11. 7. 2014
Práce a invalidní důchod III. stupně

Dobrý den.
Jsem od 1.srpna 2013 v PN z důvodu onkologického onemocnění. Nárok na PN mám do 15.8.2014. Mám zažádáno o invalidní důchod a s největší pravděpodobností mi bude přiznán III.stupeň.
Jsem zaměstnána 8 let u jedné firmy, poslední pozice byla zástupce vedoucího skladu na 8 hodin na ranní směnu, předtím jsem pracovala na o stupeň nižší pozici jako vedoucí směny na tři směny (ranní, noční, odpolední)…mám smlouvu na neurčito, bohužel ale stále na funkci vedoucí směny na tři směny. Se svým šéfem jsem byla dohodnutá, že se vrátím na třetinový nebo poloviční úvazek a má práce bude přizpůsobena mému zdravotnímu stavu, bohužel nastala změna a mám šéfa nového – s tím jsem se asi před měsícem domluvila na tom, že bych se vrátila na poloviční úvazek na sklad do funkce skladové manipulantky (to už není vedoucí pozice jako ty mé předchozí), tento týden jsem to promýšlela a konzultovala se svojí lékařkou a došly jsme k závěru, že by pro mě byla více vyhovující práce v kanceláři, o toto jsem také svého nového šéfa požádala, bylo mi sděleno, že místo v kanceláři na půl úvazku nemá a ani neplánuje.
Prosím tedy o radu, jak mám dále postupovat. Musí mi zaměstnavatel po dobu PN držet moje místo? Mám nárok na to pracovat na jednu směnu, i když mám smlouvu na třísměnný provoz? Mám právo tam pracovat na zkrácený úvazek? Popř. o jaký druh výpovědi by se jednalo? Budu jí podávat já nebo zaměstnavatel? Mám nárok na odstupné?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 11.7.2014

Dobrý den,

 

řešení Vaší situace není jednoznačné, při konečném rozhodnutí je nutné zohlednit Váš aktuální zdravotní stav, vykonávanou práci, možnost domluvy se zaměstnavatelem a další okolnosti. Nejlepší by bylo, kdyby se Vám podařilo s Vaším zaměstnavatelem najít společnou řeč. Abyste mohla pro svého zaměstnavatele vykonávat práci, která bude odpovídat Vašemu zdravotnímu stavu. I v invalidním důchodu III. stupně je možné pracovat, ale vykonávaná práce by vždy měla odpovídat zdravotnímu stavu.

 

Během pobírání nemocenských dávek jste ochranné době (dle § 53 zákoníku práce). Zaměstnavatel nemůže dát zaměstnanci výpověď v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným.

 

Vy sama můžete Váš pracovní poměr ukončit kdykoliv. A to bez udání důvodu. Dále je možné kdykoliv ukončit pracovní poměr dohodou. S ustanoveními dohody však musí souhlasit jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec. Dohodou není možné ukončit pracovní poměr jednostranně.

 

Zaměstnavatel Vám musí případnou výpověď dát v souladu s ustanoveními § 52 zákoníku práce. Dle § 52, písmeno d) může dát zaměstnavatel výpověď, nesmí-li zaměstnnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrazení touto nemocí. Při podání výpovědi dle § 52, písmena d) odstupné zaměstnanci náleží.

 

Další možností ukončení pracovního poměru výpovědí zaměstnavatele je dle § 52 zákoníku práce, písmena e). Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobé způsobilosti konat dále dosavadní práci. Při podání výpovědi dle § 52, písmene e) odstupné nenáleží.

 

S jakýmikoliv změnami pracovní smlouvy musí souhlasit jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec. Nelze pracovní smlouvu měnit jednostranně pouze z popudu jednoho účastníka.

 

Všechny Vaše pracovní rozhodnutí a jakékoliv řešení Vaší situace je vhodné dělat především s ohledem na Váš zdravotní stav. Zdraví je ta nejcennější hodnota, kterou každý máme a je dobré vše konat právě s ohledem na náš zdravotní stav.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře