Práce na tzv. procenta

Dotaz

15. 8. 2014
Práce na tzv. procenta

Prosím o sdělení, jakým koeficientem se zvyšuje penze v případě, kdy člověk s nárokem na starobní penzi o ni nepožádá a nadále pracuje jako zaměstnanec nebo osvč.

Děkuji

Odpověď

Petr Gola 15.8.2014

Dobrý den,

 

při dosažení řádného důchodového věku je možné si zažádat o starobní důchod, není to ale povinností. Do důchodu je možné odejít i později. V případě, že je po dosažení řádného důchodového věku vykonávána výdělečná činnost, ze které je odváděno důchodové pojištění, potom znamená pozdější odchod do důchodu vyšší státní důchod. Jedná se o tzv. práci na procenta.

 

Neuplatnění žádosti o starobní důchod je individuální rozhodnutím. Státní starobní důchod je vyšší. Za každých 90 dní, které odpracuje každý občan po dosažení důchodového věku se mu jeho procentní sazba pro stanovení procentní výměry důchodu zvýší o 1,5 %. Do uvedených 90 kalendářních dní se však nepočítají dny, se pobírají nemocenské dávky a jiné náhradní doby.

 

Praktický příklad

Výpočet důchodu je složitý, ovlivňuje ho celá řada aspektů. Abyste měla jasnější představu, jak práce po dosažení řádného důchodového věku zvyšuje měsíční státní důchod, tak Vám uvedu názorný příklad. Paní XY bude mít osobní vyměřovací základ 21 500 Kč (tj. zjednodušeně řečeno průměrnou měsíční mzdu za odpracované roky, při výpočtu důchodu v roce 2014 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2013, přičemž dřívější příjmy se přepočítávají). V prvním případě odejde paní XY do řádného důchodu. V druhém případě bude přesluhovat  95 dní po dosažení řádného důchodového věku. V obou případech získá paní XY dobu pojištění v rozsahu 42 let.

  • V prvním případě (odchodu do důchodu při dosažení řádného důchodového věku) bude mít paní XY při osobním vyměřovacím základu 21 500 Kč a 42 letech pojištění měsíční důchod 11 184 Kč.
  • V druhém případě (odchodu do důchodu o 95 dní později, tedy při přesluhování) bude mít paní XY při osobním vyměřovacím základu 21 500 Kč a 42 letech pojištění měsíční důchod 11 395 Kč.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře