Práce u sirotčího důchodu

Dotaz

Práce u sirotčího důchodu

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat. Jsem studentka, je mi 25 let. Pobírám sirotčí důchod. Mám možnost jít do práce na dohodu, pobírala bych plat 16 000 Kč (čistého), i nadále bych prezenčně studovala. Vzali by mi sirotčí důchod? Měla bych napsat na důchodové, že mám práci na dohodu? Anebo bych musela z tohoto platu odvádět sociální a zdravotní pojištění?

Odpověď

Petr Gola 29.1.2014

Dobrý den,

 

ze zákona má nárok na sirotčí důchod pouze nezaopatřené dítě, při studiu je tato podmínka splněna nejdéle do 26 let věku dítěte. Musí se jednat o soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na středních a vysokých školách v Česku, dle zaslaných údajů tuto podmínku splňujete.

 

Při prezenčním studiu je výše uvedená zákonná podmínka splněna. Rozhodující ve Vašem případě je skutečnost, že budete nadále studentkou denní formy studia a místně příslušné OSSZ doručíte v řádném termínu potvrzení o studiu za daný rok.

 

Výdělečná činnost během prezenčního studia je možná. Můžete tedy pobírat sirotčí důchod  a příjem ze zaměstnání, pokud budete současně nadále studentkou. V takovém případě Vám nebude sirotčí důchod odebrán. Při soustavné přípravě na budoucí povolání je možné současně pobírat sirotčí důchod a příjem z práce.

 

Jestliže budete pracovat na dohodu o provedení práce a měsíční odměna bude vyšší než 10 000 Kč, tak budete z odměny standardně odvádět sociální a zdravotní pojištění. Povinné pojistné (sociální a zdravotní pojištění) se z dohody o provedení práce neodvádí pouze do měsíčního příjmu ve výši 10 000 Kč.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře