Práce v Česku a Rusku a důchod

Dotaz

20. 2. 2014
Práce v Česku a Rusku a důchod

Dobrý den,
chtěla bych položit dotáz ohledně duchodu. Jsem Ruska, mám trvalý pobyt v Česku a pracuji 13 let jako rpfesorka jazyků. Samozřejmě odvádím daňe podle zákonu ČR.Narodilá jsem si 25.06.1954. Jestli budu mít nárok na aspoň častečný důchod v Česku? A jaká smlouva mezi Českem a Ruskem existuje ohledně mého dotazu.
Předem děkuji za odpověd.
Pěkný den,

Odpověď

Petr Gola 21.2.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání důchodu v Česku je potřeba splnit zákonné podmínky – dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. Potřebná doba pojištění je v roce 2014 30 let a každoročně se o jeden rok zvyšuje tak, že  po roce 2018 je nutné získat 35 let pojištění. Dle současné legislativy vzniká nárok na důchod ještě v případě získání 20 let pojištění a dosáhnutí věku o 5 let vyššího než je důchodový věk muže stejného data narození. Nebo dosažení 65 let a splnění zákonné podmínky nároku na invalidní důchod.

 

Občané, kteří pracují ve více zemích, které mají mezi sebou uzavřenu smlouvu o sociálním zabezpečení o žádnou dobu pojištění nepřijdou, neboť se jim zjednodušeně započítává pro přiznání nároku na důchod i doba pojištění z jiné země a následně je zpravidla z více zemí přiznán poměrný důchod. Mezi členskými zeměmi EU je taková situace ošetřena.

 

Rusko však s Českou republikou (stará smlouva přestala platit k 31. 12. 2008) nemá v současné době uzavřenu smlouvu o sociálním zabezpečení, což znamená, že dobu pojištění získanou v Rusku nelze v České republice započítat.  V budoucnu se může situace samozřejmě opět změnit, neboť probíhá ratifikační proces u novou smlouvy. Je proto vhodné danou situaci sledovat a osobně konzultovat na OSSZ.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře