Práce v Česku a Slovensku

Dotaz

19. 7. 2014
Práce v Česku a Slovensku

Dobrý den,

jsem občanka Slovenské republiky,v České republice pracuji v státní správě od roku 2009.Do roku 2009 jsem pracovala v SR. V příštím roce v červnu mám 60.Chci se zeptat, mohu si podat žádost o důchod jenom v ČR?Jaké doklady k vyřízení potřebuji? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 20.7.2014

Dobrý den,

 

protože jste do roku 2009 pracovala na Slovensku a od roku 2009 v Česku, tak Vám vznikne nárok na důchod ze Slovenska i z Česka. Budete tedy pobírat dva důchody. Podmínka pro přiznání důchodu, výpočet důchodu a další jsou v obou zemích odlišné, s tím je vhodné počítat.

 

V Česku je nutné pro přiznání státního důchodu získat potřebnou dobu pojištění (např. v roce 2014 v rozsahu 30 let, doba pojištění se však každoročně zvyšuje a po roce 2018 bude nutné získat dobu pojištění 35 let) a dosáhnout požadovaného věku. Protože jste pracovala v Česku i na Slovensku, tak se Vám do získání potřebné doby pojištění pro přiznání důchodu v Česku bude započítávat získaná doba pojištění v Česku i na Slovensku. Výpočet důchodu z obou zemí se však bude odvíjet od získané době pojištění v každé zemi.

 

Poměrný důchod vypočítaný v Česku bude odpovídat odpracované době v Česku. Protože jste v Česku odpracovala výrazně kratší dobu než na Slovensku, tak bude vypočtený důchod odpovídat této krátké době. Stejně tak důchod ze Slovenska bude odpovídat odpracované době na Slovensku.

 

Důchodový věk v Česku a Slovensku je odlišný, proto Vám nárok na starobní důchod v Česku i Slovensku vznikne v jinou dobu. Neznám Váš ročník narození ani kolik jste vychovala dětí, proto Vám nemohu přesně říci, kdy Vám vznikne nárok na starobní důchod, kdy budete moci do starobního důchodu odejít.

 

Protože při výpočtu Vašeho důchodu se bude postupovat dle „evropské legislativy“ a žádný rok pojištění Vám nepropadne, neboť Česko i Slovensko jsou členy EU, tak je vhodné se o důchodové záležitosti starat v dostatečném předstihu. Aby byl případně čas nesrovnalosti odstranit.

 

Písemná žádost o starobní důchod v ČR se podává na místně příslušné OSSZ. Jaké doklady se předkládají, to závisí na konkrétním průběhu pojištění. Protože jste většinu doby pojištění získala na Slovensku, tak budete muset předložit doklady prokazující dobu pojištění na Slovensku.

 

Standardně si občané, kteří splní podmínku pro přiznání starobního důchodu z více členských zemí EU podávají žádost o důchod v zemi, kde mají bydliště. Vyřízení důchodu v takových případech trvá delší dobu, na důchodových záležitostech budou spolu spolupracovat instituce z daných zemí.

 

Ve Vašem případě z Česka (Česká správa sociálního zabezpečení, Králova 25, Praha 5, 225 08) a ze Slovenska (Sociálna poisťovňa, Ul. 29. augusta 8, Bratislava 1, 813 63). Doporučuji Vám v dostatečném předstihu zjistit, zdali údaje v databázi uvedených institucí odpovídají skutečnosti. Zdali všichni zaměstnavatelé splnili své oznamovací povinnosti apod. Abyste mohla případně chybějící dobu pojištění včas „vydokladovat“.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře