Práce v invalidním důchodu a přepočet důchodu

Dotaz

17. 1. 2014
Práce v invalidním důchodu a přepočet důchodu

Dobrý den. Chci se zeptat ohledně přepočtu invalidního důchodu.
Pokud se změní 1. stupeň na 2. stupeň, má vliv na přepočet výše důchodu hrubý plat? Nyní pobírám invalidní důchod 5600,- Kč a hrubý plat 11000,- Kč. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 17.1.2014

Dobrý den,

 

práce v invalidním důchodu nemá následně vliv na přepočet invalidního důchodu. Jestliže se zvýší invalidita, potom se automaticky přepočítává i invalidní důchod. Zvyšuje se procentní výměra důchodu. Základní výměra důchodu zůstává stejná.

 

Při zvýšení stupně invalidity z prvního stupně na druhý stupeň v roce 2014 tedy zůstane stejná základní výměra důchodu ve výši 2 340 Kč a procentní výměra důchodu se zvýší 1,5krát oproti procentní výměře invalidního důchodu prvního stupně.

 

Když poživatel invalidního důchodu prvního stupně pracuje, potom má tato skutečnost pozitivní vliv na jeho současnou životní úroveň a současně se příznivě promítne při výpočtu starobního důchodu. Rozhodně je tedy přínosné, pokud může poživatel invalidního důchodu mít svůj vlastní příjem k invalidnímu důchodu. Avšak přepočet invalidního důchodu z důvodu práce během pobírání invalidního důchodu se neprovádí.

 

Na doplnění uvedu, že každoročně se zvyšují všechny důchody (tedy i invalidní důchod prvního stupně, invalidní důchod druhého stupně a invalidní důchod třetího stupně) formou valorizace.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře