Práce v invalidním důchodu III. stupně

Dotaz

12. 2. 2015
Práce v invalidním důchodu III. stupně

je možno v ivalidním důchodě 3.stupně si přivydělat

Odpověď

Petr Gola 13.2.2015

Dobrý den,

 

invalidní důchodci 3. stupně mohou mít vlastní příjem. Rozhodující je však i odůvodnění v rozhodnutí o invalidním důchodu, v některých případech to „povoleno není“. Samozřejmě i v takových případech by mohl invalidní důchodce vykonávat výdělečnou činnost, ale to by bylo s největší pravděpodobností důvodem ke snížení stupně invalidity, v krajním případě k odebrání invalidního důchodu. Situace je samozřejmě vždy individuální, záleží na konkrétním zdravotním stavu.

 

Zákonem je dokonce stanovena daňová sleva, na kterou mají pracující invalidní důchodci III. stupně a která činí 5 040 Kč za rok. Stanovením daňové slevy pro invalidní důchodce III. stupně legislativa rovněž připouští, že mohou mít invalidní důchodci III. stupně vlastní příjem a pracovat.

 

Protože doba pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně nepatří mezi náhradní dobu pojištění pro výpočet starobního důchodu, tak se legislativně předpokládá, že invalidní důchodci prvního a druhého stupně budou během invalidního důchodu pracovat a mít vlastní příjem. To vše s ohledem na výpočet starobního důchodu.

 

Doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně však patří mezi náhradní dobu pojištění pro důchodové účely, proto práci v invalidním důchodu je potřeba velmi důkladně zvážit, zdali odpovídá odůvodnění v rozhodnutí ČSSZ a zdravotnímu stavu. Před vykonáváním práce v invalidním důchodu třetího stupně je rozhodně vhodné danou záležitost konzultovat s lékařem.

 

Vykonávané práci může být samozřejmě přihlédnuto při pravidelném přezkumu, s tím je potřeba počítat, proto rozsah (počet odpracovaných hodin) a náročnost vykonávané práce by měla odpovídat zdravotnímu stavu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře