Práce v Irsku a důchod

Dotaz

13. 7. 2014
Práce v Irsku a důchod

Dobrý den,
od března 2007 pracuji pro Irskou společnost. Z platu mi jsou strhávany daně PRSI a USC. Chtěla jsem se zeptat po kolika odpracovaných letech mám nárok na důchod v Irsku? Během těchto cca 7 let mám každý rok několik týdnů neplacené volno. Ty se asi nezapočítávají do důchodu, že? Je mi 35 let jednou plánuji návrat do ČR. A ovlivní můj zahraniční pobyt výši mého důchodu v Čechách? V Čechách mám zatím odpracoováno pouze 5 let. V zahraničí žiju už 12 let.
Děkuji za odpověď.
Liba

Odpověď

Petr Gola 14.7.2014

Dobrý den,

 

práce a odvody povinného pojistného v Irsku ovlivní Váš důchod v Česku. Irsko i Česko jsou členy EU, a proto se při výpočtu důchodu ve Vašem případě bude postupovat dle evropských harmonizačních opatření. Dle současné legislativy Vám vznikne nárok na poměrný důchod z obou z Česka a Irsku. Budete tedy pobírat český důchod a irský důchod. Pokud budete během svého produktivního života pracovat ještě v další členské zemi EU, tak můžete pobírat důchod i z další země EU.

 

Základní podmínkou pro nárok na důchod ze dvou nebo více členských zemí EU je, že se získá doba důchodového pojištění v každé zemi (dvou nebo více zemí EU) déle než jeden rok. Současně však celková doba pojištění (součet ze dvou nebo více zemí EU) musí stačit ke splnění stanovené doby pro důchod v každé zemi. Ve Vašem případě budete muset získat potřebnou dobu pojištění pro přiznání důchodu v Česku i Irsku.

 

Důchod se Vám bude z Česka i z Irska počítat na základě získané doby pojištění v každé zemi. Jestliže získáte v Česku nízkou dobou pojištění, tak bude Váš poměrný důchod z Česka odpovídat této získané době pojištění a bude relativně nízký.

 

Výpočet důchod z každé země EU bude proveden dle právních předpisů v dané zemi. Stejným způsobem jako příslušníkům dané země EU. Výpočet důchodu je v zemích EU rozdílný, s tím je vhodné počítat.

 

V současné době máte 35 let a důchodová legislativa za poslední roky prodělala řadu změn. Nejenom v Česku, ale i ostatních členských zemí EU. Než dosáhnete důchodového věku, tak pravděpodobně dojde ještě k mnoha změnám. Proto je vhodné sledovat aktuální vývoj, abyste se na dané situace mohla připravit. V současné době je důchodový věk v Irsku 66 let. Velmi zjednodušeně se do doby pojištění započítávají pouze doby, kdy je z příjmu řádně odváděno sociální pojištění a dále náhradní doby v souladu se zákonem. Dle současné legislativy je v Česku po roce 2018 nutné získat dobu pojištění 35 let. Do celkové doby pro přiznání důchodu se započítává i získaná doba pojištění v jiných zemích EU.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře