Práce v předčasném důchodu

Dotaz

23. 3. 2014
Práce v předčasném důchodu

Dobrý den, chci se zeptat. Tento rok v červnu budu moct jít do předčasného důchodu. Chci se zeptat jaké pak mám možnosti pracovat a zda můžu dělat na živnostenecký list.
děkuji za informace

Odpověď

Petr Gola 24.3.2014

Dobrý den,

 

občané pobírající předčasný důchod nemohou mít, zjednodušeně řečeno, příjem, ze kterého se odvádí sociální pojištění, v takovém případě by nárok na předčasný důchod zanikl. Po dosažení řádného důchodového věku již žádná omezení nejsou. Jakmile tedy dosáhnete řádného důchodového věku, potom budete moci mít libovolný příjem, ať už ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti.

 

Na doplnění uvedu, že předčasný důchod je trvale krácený a dosažením řádného důchodového věku se nepřepočítává.

 

Do dosažení řádného důchodového věku tedy můžete v předčasném důchodu pracovat na dohodu o provedení práce, kde měsíční odměna nepřekročí 10 tisíc Kč nebo dohody o pracovní činnosti s měsíční odměnou do 2 500 Kč. V těchto případech se totiž z odměny neodvádí sociální ani zdravotní pojištění.

 

Vykonávat samostatnou výdělečnou činnost je možné, ale hrubý zisk (příjem – výdaj) za rok 2014 nesmí překročit částku 62 261 Kč. Tento limit platí pro celý rok. Samostatná výdělečná činnost v předčasném důchodu je považována za vedlejší samostatnou činnost a do limitu se z hrubého zisku neplatí sociální pojištění, na doplnění uvádím, že zdravotní pojištění se platí vždy. Jestliže byste odešel do předčasného důchodu v průběhu roku 2014 a vykonával samostatnou výdělečnou činnost pouze po část roku, tak se výše uvedený limit poměrně krátí dle počtu měsíců výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře