Práce v předdůchodu

Dotaz

22. 3. 2014
Práce v předdůchodu

Dobrý den
Je mě 59 let a rozhodl jsem se jít do předdůchodu o dva roky dřív.To budu mít našetřeno v penzijním připojištění dostatečnou sumu.Chtěl jsem se jen zeptat ,když budu chtít v předdůchodu pracovat budu brán u zaměstnavatele jako důchodce nebo jak?Kdybych byl brán jako důchodce budu mít větší šanci najít zaměstnání,jelikož současní zaměstnavatelé nechtějí platit sociální a zdravotní poplatky.Děkuji za vysvětlení.

Odpověď

Petr Gola 23.3.2014

Dobrý den,

 

pobírání předdůchodu nebrání výkonu samostatné výdělečné činnosti nebo zaměstnání. Občané pobírající pouze předdůchod však nejsou považováni za důchodce (starobního nebo předčasného). Při předdůchodu se čerpají vlastní naspořené finanční prostředky v doplňkovém penzijním spoření. Důchodci pobírají řádný starobní nebo předčasný důchod od státu, což je velký rozdíl.

 

V řádném důchodovém věku nejsou žádná omezení ohledně výdělku a příjmu, ať už z práce nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Je možné pobírat současně mzdu ze zaměstnání a důchod od státu.

 

Nevím, jaké úlevy pro důchodce máte na mysli, neboť starobní důchodci pobírající starobní důchod, kteří jsou současně zaměstnání na hlavní pracovní poměr odvádí ze své hrubé mzdy povinné pojistné jako ostatní zaměstnanci. V oblasti placení povinného pojistného nemají důchodci úlevy oproti ostatním zaměstnancům.

 

Např. povinné pojistné se neplatí z odměny z dohody o provedení práce, pokud měsíční odměna nepřekročí 10 tisíc Kč. To však platí pro všechny zaměstnance pracující na základě dohody o provedení práce (tedy důchodce i ne-důchodce).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře