Práce v Rakousku a důchod

Dotaz

24. 9. 2015
Práce v Rakousku a důchod

Dobrý den,měl bych na Vás dotaz ohledně důchodu.Pracoval jsem až do r.2008 v ČR,poté jsem začal pracovat v Rakousku jako zaměstnanec až do dnešní doby.Podal jsem žádost v Česku na OSSZ na předčasný odchod do důchodu ze zdravotních důvodů.Jak mám postupovat v případě Rakouké strany ohledně žádosti o důchod.Platil jsem jak zdravotní tak socialní pojištění po celou dobu pracovní kariery v Rakousku.Mám žádat Českou stranu o vyřízení všech formalit nebo musím osobně zahájit potřebné na Rakouské straně.Děkuji za dotaz.

Odpověď

Petr Gola 24.9.2015

Dobrý den,

 

důchodový věk v Česku i Rakousku se liší, stejně tak podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Proto nelze zpravidla na základě jedné žádosti vyřídit oba důchod současně. Dále je v praxi možné pobírat předčasný důchod z Česka a v Rakousku stále pracovat.

 

Předčasní důchodci v Česku nemohou vykonávat pracovní činnosti, ze kterých je odváděno sociální pojištění. Toto opatření se však týká pouze činností na území ČR. V praxi je tedy možné pobírat předčasný důchod z Česka v Rakousku stále pracovat, proto i z těchto důvodů nelze vyřídit oba důchody současně na jednom úřadu.

 

Za výpočet poměrného důchodu při splnění zákonných podmínek z Rakouska je pověřena Öserreichische Sozialversicherung (www.sozialversicherung.at). Pověřené instituce z Česka i Rakouska budou spolu při řešení důchodových záležitostí komunikovat, každá instituce však rozhoduje nezávisle a individuálně dle místní legislativy, která se v Česku od rakouské liší.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře