Práce v Rakousku a důchod

Dotaz

8. 4. 2015
Práce v Rakousku a důchod

Dobrý den,
syn (24 let) pracuje několik let v Rakousku a je tam pojištěn. Pracuje jako lyžařský instruktor na ledovci vždy od října do května. Jaké doklady by po svém zaměšstnavateli měl žádat, aby se mu mohly odpracované roky započítat později do odpracované doby pro nárok na penzi.

děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 8.4.2015

Dobrý den,

 

Váš syn má do důchodu ještě přibližně 40 let, důchodová legislativa dozná za danou dobu řady změn. Dle současné legislativy platí, že doba práce v Rakousku, kdy je z příjmu řádně placeno sociální pojištění, se bude hodnotit pro výpočet státního důchodu z Rakouska.

 

Jestliže Váš syn pracuje střídavě v Česku a Rakousku, tak mu vznikne následně nárok na poměrný důchod z Česka a na poměrný důchod z Rakouska. Oba poměrné důchody se budou vypočítávat z příjmů na území každého státu.

 

Pro přiznání státního důchodu v Česku musí být splněna potřebná doba pojištění. Do potřebné doby pojištění se přitom počítá doba pojištění získána v Česku i v ostatních členských zemích EU. Potřebnou dobu pojištění pro přiznání státního důchodu je potřeba doložit, např. pracovní smlouvou, zápočtovým listem od zaměstnavatele, eventuelně jiným dokladem z pracovněprávního vztahu, který jednoznačně doloží odpracovanou dobu a získanou dobu pojištění.

 

Výpočet důchodu z Česka bude však záviset pouze na době pojištění a příjmech v Česku a výpočet důchodu z Rakouska bude záviset na době pojištění a příjmech v Rakousku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře