Práce v USA a důchod

Dotaz

16. 1. 2013
Práce v USA a důchod

V CR,mam odpracovanych asi22.let.Nyni 15.let ziju v USA,kde take mam odpracovane roky.Chtela bych vedet jak a z ceho zjake castky se mne bude vypocitavat duchod.Je mi 55.let a mam 2.deti Dekuji za odpoved.V.V.

Odpověď

Petr Gola 16.1.2013

Dobrý den,

aby Vám vznikl nárok na důchod z českého důchodového systému, tak je zapotří splnit potřebnou dobu pojištění. Neznám přesně Váš důchodový věk, protože neznám Váš přesný rok narození (1957 nebo 1958). Buď můžete odejít do důchodu v 60 letech a 8 měsících (rok narození 1957) nebo 61 letech a 2 měsících (rok narození 1958). Při odchodu do důchodu v roce 2017 byste musela získat 33 let pojištění, v roce 2018 34 let pojištění a v roce 2019 dokonce 35 let pojištění. Důležitý je i měsíc narození, proto nejsem schopen říci, ve kterém z těchto let budete moci do důchodu odejít. Potřebná doba pojištění je nutná splnit v i případě odchodu do předčasného důchodu (trvale kráceného).

Do doby pojištění se započítává nejenom odpracovaná doba, což je ve Vašem případě 22 let, ale rovněž náhradní doby pojištění. Náhradní dobou pojištění je např. péče o dítě do 4 let či studium nebo evidence na úřadu práce (v omezeném rozsahu). Nevím přesně kolik let jste pečovala o děti nebo studovala po dosažení 18 let.

V případě, že nesplníte potřebnou dobu pojištění, tak máte šanci na důchod, jestliže získáte dobu pojištění nejméně 20 let (splňujete) a dosáhnete po roce 2013 věku aspoň o 5 let vyššího, než je důchodový věk muže stejného data narození. Další možností je dosažení důchodového věku po roce 2014 a získání 30 let „čisté doby pojištění“, tj. doby pojištění získané z titulu výkonu samostatné výdělečné činnosti, popř. dobrovolného důchodového pojištění. Rovněž je splněna podmínka pro přiznání řádného starobního důchodu, když dosáhnete věku 65 let a splníte podmínku nároku na invalidní důchod.

Jak je vidět při nesplění potřebné doby pojištění, je přiznání starobního důchodu poměrně komplikované a lze do důchodu odejít pozdějit. Ve Vašem případě by bylo možná řešením účast na dobrovolném důchodovém pojištění. Nejdříve je ovšem nutné znát Vaší přesnou dobu pojištění a datum odchodu do důchodu, aby se mohlo propočítat, zda je tato varianta možná. Dobrovolné důchodové pojištění lze zpětně dopojistit pouze v omezených případech.

Jestliže splníte potřebnou dobu pojištění, potom by výše důchodu závisela na Vaších výdělcích, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění od roku 1986 a právě získané době pojištění.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře