Pracovní kategorie a důchod

Dotaz

8. 7. 2015
Pracovní kategorie a důchod

Dobrý den – prosím o odpověď – jestli dobře rozumím tomuto textu: viz jedna z odpovědí

„pracovní kategorii byly legislativou upraveny pouze do konce roku 1992. Od 1. ledna byly pracovní kategorie zrušeny. Proto se pro výpočet hodnotí pouze roky do roku 1993.

Počet odpracovaných let v příslušné kategorii je důležitý pro možnost odejít dříve do důchodu, čerpání tzv. zvláštního důchodového věku. Dle současné legislativy jsou nároky na zvláštní důchodový věk zachovány do roku 2018. Zvláštní důchodový věk se pohybuje od 55 let do 59 let.
•V 55 letech mohou odejít do důchodu občané, kteří získali nejméně 15 let v I.AA nebo 10 let v I.UA nebo nejméně 20 let v I.A nebo nejméně 20 let v I.B
•V 56 letech mohou odejít do důchodu občané, kteří získali nejméně 9,5 let v I.UA nebo 14 let v I.AA nebo 19 let v I.A
•V 57 letech mohou odejít do důchodu občané, kteří získali nejméně 9 let v I.UA nebo 13 let v I.AA nebo 18 let v I.A
•V 58 letech mohou odejít do důchodu občané, kteří získali nejméně 8 let v I.UA nebo 12 let v I.AA nebo 16 let v I.A
•V 59 letech mohou odejít do důchodu občané, kteří získali nejméně 7,5 let v I.UA nebo 11 let v I.AA nebo 15 let v I.A nebo I.B

Občané, kteří pracovali během produktivního života ve více pracovních funkcích, nemohou jednotlivé funkce navzájem přepočítávat. Současně platí zásada, že výhodnější pracovní kategorie se může přičíst k méně výhodné pracovní kategorii, pokud počet odpracovaných let ve výhodnější pracovní kategorii je nedostačující pro uplatnění zvláštního důchodového věku.“

pak v mém případě, kdy jsem v hornictví souvisle pracoval od 1.12.1982 do 31.12.2008 a to vždy min. v kategorii 1.A a z toho v 1.AA cca 9 let(i když kategorie byly zrušeny k 31.12.1992), tak nemám nárok na zvláštní odchod do důchodu?

Děkuji – hezký den

Odpověď

Petr Gola 8.7.2015

Dobrý den,

 

pracovní kategorie byly skutečně zrušeny ke konci roku 1992, avšak zůstaly zachovány některé výhody pro občany, kteří právě z důsledku zrušení pracovních kategorií nemohly splnit potřebné zákonné podmínky pro uplatnění sníženého důchodového věku, proto se zachovávají určité dílčí nároky pro občany, kteří získají v příslušné kategorii alespoň 3/4 potřebné doby zaměstnání. Důležitou podmínkou je trvání takového zaměstnání k 31. prosinci 1992.

 

V oblasti uplatnění zvláštního důchodového věku došlo v průběhu let k několika změnám. Vždy je potřeba pamatovat na přepočet jednotlivých kategorií apod. Protože neznám detailně Váš průběh pojištění, tak Vám doporučuji se osobně informovat na OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení), kde mají veškeré potřebné záznamy k dispozici.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře