Předčasné zrušení penzijního připojištění

Dotaz

10. 1. 2015
Předčasné zrušení penzijního připojištění

Dobrý den, spořím si již přes 10 let na III. pilíři u Penzijního fondu České pojišťovny. Aktuálně mám naspořeno (vč. státního příspěvku) přes 113 tis. Ráda bych smlouvu zrušila a peníze kompletně vybrala. Dostanu všechny peníze včetně státní podpory? Není za to nějaký poplatek? Děkuji! (je mi 30 let)

Odpověď

Petr Gola 10.1.2015

Dobrý den,

 

smlouvu o penzijním připojištění je možné předčasně zrušit, je ovšem potřeba počítat s finančními ztrátami. Při předčasném zrušení smlouvy o penzijním připojištění náleží pouze odbytné.

 

Při předčasném zrušení penzijního připojištění tedy nenáleží státní příspěvky, které jsou penzijní společností zpět zaslány na účet MF. Při předčasném zrušení penzijního připojištění je potřeba rovněž počítat s tím, že budou zdaněny případné příspěvky zaměstnavatele na smlouvu o penzijním připojištění. Nevzniká ani nárok na výnosy ze státních příspěvků. Rovněž bývá předčasné zrušení smlouvy o penzijním připojištění zpoplatněno.

 

Jestliže jste uplatňovala v minulých letech daňový odpočet o zaplacené příspěvky na penzijním připojištění, tak by bylo nutné při předčasném zrušení smlouvy tyto daňové úlevy zpětně dodanit. Při předčasném zrušení smlouvy v roce 2015 by bylo nutné podat za rok 2015 daňové přiznání a daňové úlevy následně dodanit.

 

Na vlastní příspěvky zaslané na smlouvu máte vždy nárok. Vzhledem ale k výše uvedeným finančním ztrátám je vhodné si předčasné zrušení smlouvy o penzijním připojištění dobře promyslet. V případě, že je možné potřebné finanční prostředky získat jinou cestou, tak stojí za zváženou, zdali nezvolit jinou variantu řešení dané finanční otázky.

 

Penzijní připojištění (nebo doplňkové penzijní spoření) je finanční produkt, který je státem podporován – např. státním příspěvkem, daňovým odpočtem, za účelem zvýšení vlastního finančního zabezpečení v penzi. Naspořené peníze na smlouvě by měly sloužit ke zvýšení životní úrovně v důchodu, neboť státní důchod bude muset v budoucnu z důvodů demografických a ekonomických změn v porovnání s průměrnou mzdou klesat. I z tohoto důvodu by bylo vhodné předčasné zrušení smlouvy důkladně promyslet.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře