Předčasné zrušení penzijního připojištění

Dotaz

31. 5. 2014
Předčasné zrušení penzijního připojištění

Dobrý den, chtěl bych ukončit předčasně po 5 letech penzijní připojištění. Na penzijní pojištění mi přispívá i zaměstnavatel. Dle výpisu jsem měl naspořeno cca 185000Kč. V jaké míře bude tato suma příspěvků krácena? Děkuji za odpověď. Pěkný den

Odpověď

Petr Gola 1.6.2014

Dobrý den,

 

předčasné zrušení penzijního připojištění je vhodné si důkladně promyslet, neboť předčasné zrušení smlouvy je finančně nevýhodné. Při předčasném zrušení smlouvy o penzijním připojištění máte totiž nárok pouze na odbytné. Odbytné při předčasném zrušení smlouvy je výrazně nižší než by byla vyplacená částka při řádném plnění ze smlouvy o penzijním připojištění.

 

Při předčasném zrušení penzijního připojištění je potřeba počítat s tím, že byste přišel o všechny státní příspěvky, které by byly penzijní společností zaslány zpět na ministerstvo financí. Nebudete mít samozřejmě ani nárok na výnosy se státní podpory. Současně by byly zdaněny příspěvky zaměstnavatele na Vaši smlouvu o penzijním připojištění. Předčasné zrušení smlouvy může být i zpoplatněno.

 

Při předčasném zrušení máte nárok na Vámi vložené prostředky v plné výši a zdaněné příspěvky zaměstnavatele. Výnosy z Vámi vložených peněz budou zdanění 15% sazbou daně z příjmu.

 

Při uplatnění daňového odpočtu v minulých letech u penzijního připojištění je při předčasném zrušení smlouvy tyto daňové odpočty následně dodanit. Vše se vyřeší formou daňového přiznání v daňovém přiznání za rok, kdy se penzijní připojištění předčasně zruší.

 

Jestliže v současné době nutně potřebujete finanční prostředky a existuje i jiná možnost než zrušit penzijní připojištění, potom stojí za zváženou, zdali se nerozhodnout pro jinou variantu. Celou Vaší finanční situaci je samozřejmě vhodné důkladně zvážit. Možností může být např. i snížení měsíčního vkladu na smlouvu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 4
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře