Předčasný důchod a evidence na ÚP

Dotaz

5. 11. 2013
Předčasný důchod a evidence na ÚP

Dobrý den.Od konce prosince 2013 odejdu do předčasného důchodu o tři roky dříve. Vedla mě k tomu moje nezaměstnanost od 55 let(i přes všechny moje snahy a rekvalifikaci jsem místo nenašla). Jsem tedy v evidenci ÚP a nevím zda v této evidenci mohu zůstat nebo se musím odhlásit a podle čeho to tak je(v nějaké diskuzi na internetu jsem četla, že se odhlašovat nemám týkalo se to předčasného důchodu)
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 5.11.2013

Dobrý den,

 

teoreticky je možné být v předčasném důchodu veden na úřadu práce, a to z toho důvodu, aby v případě, že se najde pracovní uplatnění, se předčasný důchod přerušil a občan nastoupil zpět do zaměstnání, v praxi však k této možnosti příliš nedochází.

 

Práce by následně znamenala zvýšení důchodu, snížilo by se krácení. Zde je nutné zdůraznit, že když si občan v předčasném důchodu najde práci, která zakládá účast na nemocenském pojištění, tak musí tuto skutečnost oznámit OSSZ a předčasný důchod je pozastaven. Nelze ze zákona současně pobírat předčasný důchod a mzdu z práce na standardní pracovní smlouvu.

 

Samotná evidence na úřadu práce v předčasném důchodu však nemá žádný vliv na výši předčasného důchodu. Rozhodně evidence na úřadu práce neznamená, že se někdy v budoucnu z tohoto důvodu předčasný důchod přepočítá.

 

Jestliže však píšete, že nemůžete práci najít, tak předpokládám, že již aktivně práci hledat nebudete, v tomto případě není potřeba, abyste byla vedena v evidenci úřadu práce. Stačí tedy na úřadu práce oznámit přiznání předčasného důchodu. I kdybyste jste třeba nějakou nabídku práce obdržela, tak můžete nastoupit do práce, opět však bude předčasný důchod přerušen.

 

Předčasný důchodce má od státu pravidelný měsíční příjem ve formě předčasného důchodu. Předčasní důchodci mají vyřešení svůj pojistný vztah vůči své zdravotní pojišťovně, zdravotní pojištění za ně platí stát. Jenom na doplnění uvedu, že není možné současně pobírat podporu v nezaměstnanosti a důchod. Komu náleží podpora v nezaměstnanosti, ten by měl odchod do předčasného důchodu odložit až po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti. Po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti může být předčasný důchod vhodným řešením finanční situace.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře