Předčasný důchod a výdělek

Dotaz

11. 5. 2013
Předčasný důchod a výdělek

Dobrý den, jsem ročník 1953 a do řádného důchodu bych měla jít v únoru 2014. V březnu t.r. semnou zaměstnavatel rozvázal prac.poměr ze zdr.důvodů. Jsem od dubna na ÚP. Bohužel od pátého měsíce budu pobírat podporu která mě nevystačí ani na nájemné. Zvažuji předčasný důchod který by pokryl alespoń nájem. Jaké mám možnosti přivýdělku za této situace a pak i v dalším období.Budu-li v předčasném a následně ve starobním důchodu. Děkuji za odpověd´Donátová

Odpověď

Petr Gola 12.5.2013

Dobrý den,

 

během pobírání předčasného důchodu jsou možnosti přivýdělku omezené. Při pobírání předčasného důchodu byste nemohla mít příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Pravděpodobně nejpřijatelnější varianta pro Vás by v  tomto případě byla práce na dohodu o provedení práce, kde by však měsíční odměna nepřekročila 10 tisíc Kč. Do 10 000 Kč se totiž z odměny u dohody o provedení práce neplatí zdravotní ani sociální pojištění.

 

Dalšími možnostmi jsou práce „malého rozsahu“. Jestliže měsíční odměna je do 2 500 Kč, tak se rovněž neplatí sociální ani zdravotní pojištění, a to i při práci na dohodu o provedení činnosti, ze které se jinak povinné pojistné platí. Rovněž lze vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Roční zisk za rok 2013 nesmí překročit částku 62 121 Kč, tato částka (limit) se poměrně snižuje při výkonu výdělečné činnosti po kratší dobu, např. při výkonu výdělečné činnosti po dobu 6 měsíců činí limit 31 060 Kč.

 

Při dosažení řádného důchodového věku již žádná omezení nejsou. V řádném důchodovém věku lze mít již neomezený příjem, ať už z práce nebo výdělečné činnosti.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře