Předčasný důchod nebo nikoliv

Dotaz

4. 3. 2015
Předčasný důchod nebo nikoliv

Dobrý den.jsem narozená 1.září 1955,mám 2 děti,pracuji v dost náročném zaměstnání,tak bych chtěla odejít do důchodu.Nechci se hlásit na úřadě práce.Musím dát v práci výpověď?A je pro mě odchod výhodný?

Odpověď

Petr Gola 4.3.2015

Dobrý den,

 

protože jste narozena v roce 1955 a vychovala jste 2 děti, tak je Váš řádný důchodový věk 60 let. Do řádného důchodu můžete tedy odejít 1. září 2015. Do předčasného důchodu můžete nyní odejít již kdykoliv.

 

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s krácením za předčasnost. Krácení za předčasnost je mnohdy vyšší než si žadatelé o důchod připouští. Krácení se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení a nižší měsíční důchod

 

S ohledem na měsíční výši starobního důchodu by bylo pro Vás nejlepší, pokut byste v práci vydržela ještě do 1. září a pracovala až do řádného důchodového věku.

 

Jestliže není možné, abyste nadále v zaměstnání pracovala, potom je lepší než odejít do předčasného důchodu se registrovat na úřadu práce a odejít až do řádného důchodu. Tímto způsobem byste se vyhnula krácení za předčasnost. Protože jste starší 55 let, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců.

 

Když nechcete v práci nadále pracovat, potom je potřeba pracovní poměr ukončit. Buď můžete pracovní poměr ukončit písemnou výpovědí, přičemž nemusíte v písemné výpovědi udávat výpovědní důvod. V takovém případě je potřeba dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu, která začíná běžet od 1. dne následujícího měsíce po doručení výpovědi zaměstnavatelem. Druhou možností ukončení pracovního poměru je dohoda o ukončení pracovního poměru. S podmínkami dohody však musí souhlasit i Váš zaměstnavatel. Dohoda není jednostranný právní úkon. Dohodou je možné ukončit pracovní poměr velmi rychle, není potřeba dodržet nějakou lhůtu. Při ukončení pracovního poměru výpovědí nebo dohodou je následně podpora v nezaměstnanosti po celou dobu vyplácena ve snížené míře, ve výši 45 % předchozího výdělku.

 

O předčasný důchod nebo řádný důchod je potřeba si písemně zažádat na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení).

 

Pouze z finančního hlediska by byl pro Vás nejvýhodnější odchod do řádného důchodu. Ideálně až do dosažení řádného důchodového věku pracovat. Druhou variantou by bylo ukončit pracovní poměr a být v evidenci na úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti až do dosažení řádného důchodu. Odchod do předčasného důchodu by byl nejméně výhodný. Konečné rozhodnutí je však zcela na Vás, uvedené varianty jsem zohlednil pouze z finančního hlediska.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře