Předčasný důchod nebo řádný důchod

Dotaz

11. 8. 2014
Předčasný důchod nebo řádný důchod

Hezký večer.Vychovala jsem 2.děti a jsem narozena 10.11.1955 a 10.11.2015 mám nárok na starobní důchod.Jsem v ČID 2.st.Chtěla bych si zažádat o předčasný důchod,ale nevím, kdy by to bylo nejlepší.A také mám otázku,kdybych vydržela až do řádného odchodu do důchodu,ale bez zaměstání pouze ČID, zda by to bylo výhodnější.Pracovala jsem od 18.ti let a 7.let mám ID.děkuji za odpověď a Váš čas.

Odpověď

Petr Gola 12.8.2014

Dobrý den,

 

z finančního hlediska by pro Vás bylo skutečně nejvýhodnější odejít až do řádného důchodu. Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s krácením. Krácení se provádí u předčasného důchodu za každých 90 dní předčasnosti. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení a nižší důchod. Předčasný důchod je krácený trvale, po dosažení řádného důchodového věku se nepřepočítává.

 

Přesné finanční rozdíly Vám bohužel nejsem schopen sdělit, neboť neznám detailně celý Váš průběh pojištění. Výpočet důchodu je poměrně složitý a ovlivňuje ho celá řada faktorů.

 

Protože v současné době nejste bez finančních prostředků a pobíráte invalidní důchod druhého stupně, potom by bylo s ohledem na měsíční výši starobního důchodu lepší odejít do řádného důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře