Předčasný důchod nebo úřad práce

Dotaz

5. 6. 2015
Předčasný důchod nebo úřad práce

Dobrý den, chtela bych se zeptat: narodila jsem se 2.8.1957, pracuji od svych 15 let. V roce 2007 jsem onemocnela a rok pote jsem sla do invalidniho duchodu III. stupne. Muj duchod cinil 11007Kc, minuly mesic me OSSZ preradila na II. stupen invalidity a duchod se mi snižil na 6804Kč. Paní na OSSZ mi poradila, abych si zasla Urad prace. Moc vas prosim o radu, je pro me lepsi jit na urad prace nebo do predcasneho duchodu. Do starobního duchodu mi zbyva 1,5 roku. Moc dekuji za odpoved

Odpověď

Petr Gola 5.6.2015

Dobrý den,

 

protože nejste v současné době bez finančních prostředků a pobíráte invalidní důchod II. stupně, tak Vám doporučuji odejít až do řádného starobního důchodu. Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s krácením za předčasnost. Předčasný důchod je mnohdy nižší než řádný důchod více než by někteří žadatelé o důchod předpokládali.

 

S ohledem na měsíční výši důchodu je pro Vás lepší odejít až do řádného důchodu. Protože nyní pobíráte invalidní důchod II. stupně, tak můžete být v evidenci na úřadu práce. Doba pobírání invalidního důchodu II. stupně nepatří mezi náhradní dobu pojištění pro výpočet starobního důchodu, proto je pro invalidní důchodce I. stupně a II. stupně dobré být v evidenci na úřadu práce. Evidence na úřadu práce se započítává do doby pojištění v omezeném rozsahu.

 

Invalidní důchodci I. stupně a II. stupně mají při splnění zákonných podmínek i nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

S výše uvedených důvodů je vhodné se nejdříve evidovat na úřadu práce a odejít až do řádného starobního důchodu. Až do přiznání starobního důchodu budete mít nárok na invalidní důchod a nebudete tedy bez finančních prostředků.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře