Předčasný důchod, práce nebo ÚP

Dotaz

3. 3. 2013
Předčasný důchod, práce nebo ÚP

Dobrý den,mám dotaz jsem ročník 1955 3 děti a teď mi zaměstnavatel oznámil,že od 1.3.pro mě bude mít práci jen na 4 hod a také za odpovídající mzdu 10000,-hrubého.Do teď jsem měla kolem 24tis hrubého.Prosím o radu,zda jít na úřad práce a pobírat podporu,nebo do předčasného důchodu a toto si vzít jako přivýdělek-vůbec nevím co dál a hlavně mi nikdo nedokáže poradit.Děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 4.3.2013

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1955 a vychovala jste 3 děti, tak je Váš důchodový věk 58 let a 8 měsíců. Do řádného důchodu tedy můžete odejít koncem letošního roku nebo během příštího roku, záleží na měsíci narození, který neznám. Do řádného důchodu budete tedy moci odejít za několik měsíců.

 

Odchod do předčasného důchodu bych Vám tedy z důvodu krácení důchodu nedoporučil, ve Vašem případě není důvod k tomu, abyste měla nižší penzi. Ve Vašem případě je řešením řádný starobní důchod.

 

V zásadě máte dvě možnosti. Buď se registrovat na úřadu práce, protože jste starší 55 let, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců. Protože neznám Váš přesný měsíc narození, tak v případě zvolení evidence na úřadu práce, Vám doporučuji si to dobře spočítat, abyste odešla ze zaměstnání tak, abyste pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dosažení důchodového věku a splnění podmínky pro přiznání řádného důchodového věku.

 

Jestliže ještě chcete pracovat a současná pracovní pozice Vám vyhovuje, potom může být pro Vás z hlediska budoucnosti řešením práce na 4 hodiny denně za 10 tisíc Kč. Jakmile byste dosáhla řádného důchodového věku, tak byste pobírala důchod i mzdu současně. Práci na 4 hodiny denně řada zaměstnanců v důchodovém věku přivítá. Zde je dobré se domluvit se zaměstnavatelem, jestli s Vámi počítá i do budoucna.

 

Výběr mezi oběmi variantami závisí na Vaších osobních preferencích a případné chuti pracovat i po dosažení řádného důchodového věku.

 

Práce v předčasném důchodu je značně omezena, nesmí být příjem zakládající účast na nemocenském pojištění, což při standardním pracovním poměru není splněno. Proto pracovat a pobírat předčasný důchod není snadné, nejdostupnějším řešením je práce na dohodu o provedení práce, kde však měsíční odměna nesmí překročit 10 tisíc Kč. Jak jsem však již uvedl výše, odchod do předčasného důchodu Vám, vzhledem k popsané situaci, nedoporučuji.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře