Předčasný důchod při práci v Německu

Dotaz

28. 9. 2013
Předčasný důchod při práci v Německu

Dobrý den, letos jsem požádala o předčasný důchod a to od 16.10.2013, jsem narozena v květnu 1956 a mám dvě děti. V ČR jsem odpracovala něco přes 32 let a v Německu přes 7 let. Bude se u mně počítat poměrný důchod anebo řádný předčasný? V ČR splňuji podmínku pro řádný předčasný důchod.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 30.9.2013

Dobrý den,

 

při výpočtu důchodu z více členských zemí EU se využívá institut „sčítání dob pojištění“. Toto opatření znamená, že když získaná doba pojištění podle předpisů jednoho členského státu nebude dostačující k přiznání důchodu, budou se pro nárok na důchod brát v úvahu i doby pojištění získané v jiných členských zemích EU, samozřejmě pouze v rozsahu, kdy se nepřekrývají.

 

Jestliže jste získala dobu pojištění pro přiznání nároku na důchod (v roce 2013 je v Česku nutné získat 29 let pojištění, což dle zaslaných informací splňujete), tak není potřeba přihlížet k době pojištění získané v jiné členské zemi a je přiznán „tzv. plný standardní důchod“.

 

Dílčí důchod je přiznán v tom případě, že získaná doba pojištění v Česku nestačí pro přiznání důchodu (v roce 2013 je tedy nižší než 29 let), tak se přihlíží i k době pojištění získané v jiné členské zemi EU.

 

Základním pravidlem však je, že při práci ve více členských zemí EU, každý stát vyplácí státní důchod pouze za dobu, kterou občan získal na území daného státu. Ať už plný nebo poměrný důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře