Předčasný důchod pro OSVČ a příjem

Dotaz

12. 3. 2014
Předčasný důchod pro OSVČ a příjem

Dobrý den.
Mám dotaz.Pracuji jako osvč,a od června 2014 mám zažádáno o předčasný důchod o 360 dní dříve.Bylo mě řečeno,že si budu moci
vydělat za celý rok 2014 62121kč i když budu pobírat předčasný důchod až od června.Podle mého laickéhu pohledu na věc bych do června mohl vydělávat normálně a pak těch 7 měsíců bych byl omezen,
na 36238kč.A taky bych chtěl vědět kolik budu platit v předčasném důchodu zdravotní pojištění při tomto výdělku(5177kč měsíčně)
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 12.3.2014

Dobrý den,

 

máte pravdu, že v předčasném důchodu může být vykonávána samostatná výdělečná činnost, zisk při výkonu samostatné výdělečné činnosti v předčasného důchodu je však zákonem omezen. Při překročení limitu není možné předčasný důchod pobírat. Samostatná výdělečná činnost je v předčasném důchodu považována za vedlejší činnost a výkon vedlejší výdělečné činnosti je potřeba doložit.

 

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti po celý rok činí v roce 2014 limit 62 261 Kč, částka 62 121 Kč platila pro celý rok 2013. Tato částka se poměrně snižuje dle počtu výkonu samostatné výdělečné činnosti. Limitem je hrubý zisk, tedy příjem – výdaj. Do zákonného limitu se z vedlejší výdělečné činnosti neodvádí sociální pojištění. V předčasném důchodu není možné mít příjem podléhající sociálnímu pojištění, proto je nutné dodržet zákonný limit.

 

Ve Vašem případě budete tedy po část roku 2014 vykonávat hlavní samostatnou výdělečnou činnost a po část roku vedlejší výdělečnou činnost. Za rok 2014 tedy v „Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2014“, který budete muset do 2. května 2015 doručit na místně příslušnou OSSZ, budete muset zvlášť stanovit vyměřovací základ pro hlavní činnost a zvlášť pro vedlejší výdělečnou činnost. Rozhodná částka pro období výkonu vedlejší výdělečné činnosti se vypočte z částky 62 261 Kč, která se sníží o částku 5 189 Kč (62 261 Kč: 12 měsíců)  za každý kalendářní měsíc výkonu samostatné výdělečné činnosti.

 

Při vedlejší výdělečné činnosti nemusí být při platbě zdravotního pojištění dodržen minimální vyměřovací základ jako při placení zdravotního pojištění na hlavní výdělečnou činnost. Zdravotní pojištění se při vedlejší činnosti doplatí dle skutečného zisku. Zdravotní pojištění činí 13,5 % z vyměřovacího základu, kterým je polovina daňového základu. Na místně příslušné zdravotní pojišťovně je potřeba si splnit oznamovací povinnost, aby byla samostatná výdělečná činnost po přiznání předčasného důchodu považována za vedlejší činnost. V „Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2014“ se opět ve Vašem případě rozdělí počet měsíců na hlavní a vedlejší výdělečnou činnost. I když tedy budete mít nízký příjem, tak zdravotní pojištění platit budete, jeho výše bude odpovídat dosaženému zisku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře