Předčasný důchod z invalidního důchodu

Dotaz

6. 5. 2014
Předčasný důchod z invalidního důchodu

Dobrý den. Pobírám od roku 2010 invalidní důchod 1.stupně a jsem veden na ÚP. Datum narození 20.6.1955. Chtěl bych příští rok do předčasného starobního důchodu. Je to možné? Nyní pobírám 5 700 Kč. Jaký asi bych měl důchod potom? Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď

Petr Gola 6.5.2014

Dobrý den,

 

protože jste narozen v roce 1955, tak je Váš řádný důchodový věk 63 let a 4 měsíce. Do řádného důchodu můžete tedy odejít 20. 10. 2018. Do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, do předčasného důchodu můžete tedy odejít nejdříve 20. 10. 2015. Samozřejmě je možné odejít do předčasného důchodu kdykoliv později.

 

Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti, čím dříve se do předčasného důchodu odejdete, tím vyšší krácení a nižší předčasný důchod. Proto Vám doporučuji odejít do předčasného důchodu později, aby se krácení provádělo za předčasnost v rozmezí 991 dní až 1 080 dní před dosažením řádného důchodového věku a nikoliv přesně za tři roky (1 095 dní).

 

Výpočet důchodu je poměrně složitou záležitostí, pouze dle znalosti výše invalidního důchodu v současné době, není možné přesně vypočítat předčasný důchod. Jiná situace by byla kdybych znal přesně osobní vyměřovací základ a dobu pojištění při výpočtu invalidního důchodu. Současně v tuto chvíli ještě nejsou známé parametry pro výpočet důchodu v roce 2015 (přepočítací koeficienty, jednotlivé redukční hranice apod.).

 

Orientačně mohu říci, že předčasný důchod (při odchodu do předčasného důchodu o 991 dní až 1 080 dní dříve před dosažením řádného důchodového věku) by byl vyšší cca o 75 % než invalidní důchod prvního stupně. Ale skutečně se jedná pouze o orientační údaj, kdy veškeré potřebné údaje jsou dopočítávány a pro výpočet v roce 2015 musím pracovat s vlastním odhadem. Na doplnění uvedu, že předčasný důchod je trvale krácený důchod a při dosažení řádného důchodového věku se nepřepočítává.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře