Předdchod a odchod do předčasného důchodu

Dotaz

20. 1. 2015
Předdchod a odchod do předčasného důchodu

Dobrý den, chci odejít na 2,5 roku do předdůchodu a po půl roce požádat o předčasný důchod. Souběh je prý možný, ale jak to pak budu mít se starobním důchodem? Zůstane mi krácený nebo díky předdůchodu krácený nebude. A když ano, tak o kolik? Děkuji za odpověď. jami

Odpověď

Petr Gola 20.1.2015

Dobrý den,

 

ano, souběh předdůchodu s předčasným důchodem je možný. Předdůchod nevyplácí totiž stát, ale čerpají se vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření. Předčasný důchod vyplácí stát.

 

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s tím, že předčasný důchod je trvale krácený, při odchodu do řádného důchodu se nepřepočítává. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení za předčasnost. Krácení se provádí za každých 90 kalendářních dní.

 

Jestliže odejdete během předdůchodu do předčasného důchodu, tak budete pobírat krácený důchod i po dosažení řádného důchodového věku. Z výše uvedeného je vhodné si odchod do předčasného důchodu promyslet. Zvláště ve Vašem případě, kdy nebudete bez finančních prostředků, neboť budete čerpat předdůchod.

 

Výhodou předdůchodu je, že předdůchodce má k dispozici peníze k živobytí (naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření) a nemusí tedy odcházet do předčasného důchodu, ale až do řádného důchodu. Předdůchod tedy slouží jako možnost vyhnout se krácení za předčasnost u občanů, kteří si dostatečně naspořili v doplňkovém penzijním spoření.

 

Legislativou je sice souběh předdůchodu a předčasného důchodu možný, ale výhodnější je pro občany v předdůchodu čerpat předdůchod a odejít do řádného starobního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře