Předdůchod a doba spoření na smlouvu

Dotaz

13. 11. 2015
Předdůchod a doba spoření na smlouvu

Dobrý den,

momentálně jsem delší dobu registrován na ÚP a možnost využít předdůchodu dosáhnu v únoru 2016 (tzn. 5 roků před vznikem nároku na řádný starobní důchod).
V souvislosti s předdůchodem mne zajímá, zda splňuji/nesplňuji podmínku z pohledu požadované délky spoření, tj. 5 let (60 měsíců) do III. pilíře v případě, že jsem v období 1996 – 2007 spořil více než 10 roků do Allianz penzijního fondu. Toto spoření jsem v souladu s tzv. „starými“, dříve platnými, podmínkami ukončil po dovršení 50 let (v roce 2007 ukončení smlouvy s vyplácením pravidelné měsíční renty). Následně jsem v roce 2012 uzavřel novou smlouvu na penzijní připojištění (rovněž III. pilíř), opět u Allianz penzijního fondu, kam měsíčně přispívám.
Požadovaný obnos pro vyplacení předdůchodu (7 800 Kč x 12 měsíců x příslušný počet roků) mohu na tento účet, v případě uplatnění možnosti předdůchodu, jednorázově doplnit.

Děkuji

Odpověď

Petr Gola 13.11.2015

Dobrý den,

 

předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření. Pokud je uzavřena smlouva o penzijním připojištění, tak je nutné tuto smlouvu nejdříve převést u stávající penzijní společnosti na doplňkové penzijní spoření, spořící doba na smlouvu o penzijním připojištění, se přitom pro účely čerpání předdůchodu počítá do stanovené potřebné doby. To však platí pouze při převodu penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření, zjednodušeně řečeno při pokračování smlouvy.

 

V § 20 zákona o doplňkovém penzijním spoření je uvedeno, že podmínkou vzniku nároku na „předdůchod“ je trvání spořící doby v délce nejméně 60 kalendářních měsíců, smlouva o doplňkovém penzijním spoření může stanovit i delší dobu, která přitom nesmí přesáhnout 120 kalendářních měsíců. Jedná se přitom o dobu spoření na platnou smlouvu.

 

Uvedená spořící doba pro nárok na předdůchod se sčítá, což se může stát např. při přerušení placení příspěvků na smlouvu.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře