Předdůchod a II. pilíř

Dotaz

29. 4. 2013
Předdůchod a II. pilíř

Dobrý den,
prosím o zodpovězení mé otázky. Chtěl bych si založit druhý pilíř, třetí pilíř mám a až budu mít nárok na předdůchod, chtěl bych tuto možnost využít. Finanční prostředky do třetího pilíře v potřebné výši doplním. Jak by bylo postupováno v případě založeného II. pilíře, pokud půjdu do předdůchodu ? Budu jej platit v jaké výši, když nebudu mít plat? Jak dlouho budu muset II. pilíř platit? Jsem narozen v roce 1956.

Děkuji za případnou odpověď.
S pozdravem Žižka

Odpověď

Petr Gola 29.4.2013

Dobrý den,

 

do II. pilíře se odvádí finanční prostředky pouze v případě, že má občan v daném měsíci příjmy podléhající důchodovému pojištění. Jestliže budete tedy čerpat předdůchod a nebudete mít žádné příjmy podléhající důchodovému pojištění, budete tedy čerpat pouze předdůchod z Vašeho doplňkového penzijního spoření (III. pilíře), potom nebudete do II. pilíře odvádět žádné prostředky.

 

U II. pilíře nejsou žádná omezení týkající se doby placení a spoření. Prostředky z II. pilíře lze však čerpat při splnění podmínek pro státní starobní důchod z I. pilíře. Protože jste narozen v roce 1956, tak je Váš důchodový věk 63 let a 6 měsíců. Do řádného důchodu můžete tedy odejít v roce 2019 nebo 2020 (podle měsíce narození), podmínkou je získání 35 let pojištění (do doby pojištění se počítá nejenom odpracovaná doba, ale rovněž náhradní doba pojištění – ve Vašem případě např. studium v zákonném rozsahu, vojenská služba, eventuelně evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu).

 

Přestože Vám do důchodového věku v současné době chybí 6 až 7 let, tak můžete do II. pilíře vstoupit, pouze však během prvního pololetí letošního roku, protože jste starší 35 let.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře