Předdůchod a předčasný důchod

Dotaz

22. 7. 2015
Předdůchod a předčasný důchod

Dobry den chtel bych se zeptat, zda je mozne kombinovat cerpani predduchodu a predcasneho duchodu? Pet let pred narokem na radny duchodbych zazadal o cerpani predduchodu po dobu 3 let a nasledne zbyvajici 2 roky sel do predcasneho duchodu. Je toto mozne? Bere se i v tomto pripade pak predduchod jako vyloucena doba? Dekuji za odpoved

Odpověď

Petr Gola 22.7.2015

Dobrý den,

 

výplata předdůchodu a předčasného důchodu jsou dva rozdílné instituty, oba se hodnotí individuálně a jsou na sobě zcela nezávislé. Je dokonce možné současně pobírat předdůchod a předčasný důchod.

 

Předčasný důchod vyplácí stát a u předdůchodu jsou vypláceny vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření. Proto je možné nejdříve čerpat předdůchod a teprve potom předčasný důchod. Doba pobírání předdůchodu patří mezi vyloučené doby pojištění, což znamená, že nedochází k rozmělnění průměrné mzdy za odpracované roku z důvodu nulového příjmu během čerpání předdůchodu. Na druhou stranu doba předdůchodu nepatří mezi náhradní dobu pojištění a nezapočítává se tedy do doby pojištění ovlivňující výši důchodu.

 

O předdůchod se žádá u penzijní společnosti, kde je uzavřena smlouva o doplňkovém penzijním spoření. Je nutné mít dostatečné úspory na smlouvě, neboť minimálně musí měsíční výše předdůchodu činit 30 % průměrné mzdy stanovené dle MPSV. Předdůchod se musí vyplácet nejméně dva roky.

 

Do předčasného důchodu mohou občané mající důchodový věk vyšší než 63 let odejít nejdříve v 60 letech. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím nižší státní důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře