Předdůchod a předčasný důchod

Dotaz

20. 5. 2013
Předdůchod a předčasný důchod

Dobrý den, mám dotaz, zda se dá kombinovat předdůchod a předčasný starobní důchod, jelikož do předdůchodu se může jít o 5 let dříve a do předčasného pouze o 3 roky dříve před dosažením mého důchodového věku. Zda bych tedy mohla jít na 2 roky do předdůchodu (5 let před mým nárokem) a potom bych požádala o předčasný důchod (3 roky před mým nárokem), abych pokryla těch 5 let o které chci jít dříve do starobního důchodu. Děkuji za dopověď. Marcela Nováková

Odpověď

Petr Gola 21.5.2013

Dobrý den,

 

protože je předdůchod vyplácen z Vašich naspořených peněz ve III. pilíře – dobrovolném penzijním spoření, tak předdůchod není překážkou výdělečné činnosti nebo odchodu do předčasného důchodu. Předdůchod totiž nevyplácí stát a nedochází k souběhu dvou státních dávek.

 

Ve Vašem případě však nebude možné odejít do předdůchodu 5 let před dosažením řádného důchodového věku a následně 3 roky před dosažením řádného důchodového věku do předčasného důchodu. Do předdůchodu je sice možné odejít až 5 let před dosažením řádného důchodového věku, avšak hodnotí se důchodový věk mužů. Protože mají muži prozatím vyšší důchodový věk než ženy (pro všechny muže a ženy bez rozdílu na počtu vychovaných dětí bude důchodový věk shodný pro ročníky narození 1975 a později), tak de facto nemůžete čerpat předdůchod již 5 let před svým důchodovým věkem.

 

Pro čerpání předdůchodu je nutné mít našetřeno dostatek finančních prostředků na doplňkovém penzijním spoření. Naspořené prostředky musí stačit k měsíční výplatě předdůchodu ve výši 30 % průměrné mzdy. Jestliže byste tedy chtěla pobírat předdůchod třeba 3 roky, tak byste musela mít na doplňkovém penzijním spoření našetřeno cca 281 tisíc Kč (3 roky x 12 měsíců x 7 800 Kč).

 

Protože budeme moci čerpat důchod později než  5 let před dosažením Vašeho důchodového věku (záleží na Vašem ročníku narození a počtu vychovaných dětí), tak stojí za zváženou, zdali odejít do předčasného důchodu nebo čerpat předdůchod, protože Vám nárok na předčasný důchod a předdůchod může vyjít téměř shodně. Záleží na osobních propočtech a preferencích. Při čerpání předčasného důchodu a nevyužití předdůchodu však můžete v penzi našetřené peníze v doplňkovém penzijním spoření čerpat třeba jednorázově, což může být pro Vás výhodné.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře