Předdůchod a příjem

Dotaz

27. 5. 2013
Předdůchod a příjem

dobrý den
když budu uvažovat o předdůchodu 3 roky před řádným důchodem, nyní jsem OSVČ a i v době pobírání předdůchodu bych chtěla pracovat.
1. musím ze svého příjmu v předdůchodu, který by nepřesáhl 60.000,- ročně odvádět zdravotní a sociální pojištění a musím příjem zdaňovat? Je nějak určen max. možný příjem ?
2.co se stane s naspořenými penězi, když zemřu v době čerpání předdůchodu? Jsou předmětem dědictví?
děkuji za odpovědi

Odpověď

Petr Gola 27.5.2013

Dobrý den,

 

předdůchod nemá vliv na výdělečnou činnost. Občané, kteří odejdou do předdůchodu mohou pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Výdělek není limitován. Předdůchod totiž nevyplácí stát, ale je čerpán z vlastních finančních úspor na doplňkovém penzijním spoření.

 

Z příjmu odvádí „předdůchodci“ daň z příjmu fyzických osob, sociální a zdravotní pojištění jako ostatní zaměstnanci nebo OSVČ, za zcela stejných podmínek. Čerpání předdůchodu není důvodem pro nějakou slevu nebo úlevu týkající se povinných odvodů.

 

Občané, kteří plánují být nadále výdělečně činní by si však měli čerpání předdůchodu dobře rozmyslet. Nejvýhodnější je čerpání předdůchodu pro občany, kteří již nepracují, mají dostatečné úspory na svém doplňkovém penzijním spoření a nechtějí mít penzi krácenou za předčasný odchod do důchodu, nechtějí tedy odejít do předčasného důchodu. Předdůchod totiž patří mezi vyloučené doby pojištění a nedochází k „rozmělnění“ průměrné mzdy, ze které se následně vypočítává státní důchod.

 

Kdo totiž pracuje, ten získá dobu pojištění navíc, což významně ovlivňuje výši státního důchodu, předdůchod nepatří mezi náhradní dobu pojištění, při čerpání předdůchodu se nezvyšuje doba pojištění. Při čerpání předdůchodu se většina úspor na doplňkovém penzijním spoření vyčerpá již před odchodem do důchodu. Pro občany, kteří pracují, je výhodnější čerpat tyto prostředky až v penzi.

 

Nevyčerpané a našetřené finanční prostředky na doplňkovém penzijním spoření (III. pilíř) jsou předmětem dědického řízení.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře