Předdůchod nebo předčasný důchod?

Dotaz

7. 10. 2013
Předdůchod nebo předčasný důchod?

Dobrý den,
prosím o informaci jestli by bylo pro mne výhodné uvažovat o předdůchodu a v kolika letech a za jakých podmínek. Nárok na starobní důchod mám v červnu 2017 (jsem narozena 7.2.1957 a mám tři děti). Původně jsem byla rozhodnuta, že půjdu do předčasného důchodu v červnu 2014 ( o 2 roky dříve ). Nyní přemýšlím o předdůchodu. Penzijní připojištění mám přibližně 8 let a vím, že je nutné ho změnit na doplňkové. Zajímá mě, jestli je pro mne výhodnější předdůchod nebo předčasný důchod. Děkuji za odpověď a přeji hezky den.

Odpověď

Petr Gola 7.10.2013

Dobrý den,

 

není jednoznačná odpověď na to, zdali volit předdůchod nebo předčasný důchod. Obě varianty mají svá pozitiva i negativa. V konečném rozhodnutí potom rozhoduje, co je pro koho při rozhodnutí důležitější. Protože není jednoznačná odpověď a rozhodnutí je individuální dle osobních preferencí, zkusím se Vám v několika bodech zhodnotit výhody a nevýhody čerpání předčasného důchodu i předdůchodu, snad Vám to při rozhodnutí pomůže. Z finančního hlediska by pro Vás bylo samozřejmě nejvýhodnější odejít do řádného důchodu a naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření (III. pilíři) v plném rozsahu využít v penzi.

 

V případě, že se rozhodnete pro předčasný důchod, tak budete mít tyto výhody a nevýhody:

·         Naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření (můžete nechat i v penzijním připojištění) využijete v plném rozsahu v důchodu, což byl hlavní motiv pro spoření. Pokles životní úrovně při odchodu do důchodu je hlavním důvodem pro vlastní spoření a investice.

·         V předčasném důchodu je výdělečná činnost omezena, je možné mít pouze příjem, který nezakládá účast na nemocenském pojištění. Při dosažení řádného důchodového věku již není žádné omezení ohledně výdělku.

·         Při odchodu do předčasného důchodu budete mít nižší státní důchod, čím dříve do předčasného důchodu odejdete, tím nižší státní důchod. Krácení důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti na to je při plánování přesného termínu odchodu do předčasného důchodu pamatovat.

·         Současně při odchodu do předčasného důchodu získáte finanční náskok, neboť důchod začnete pobírat již dříve.

 

V případě, že odejdete do předdůchodu, tak budete mít tyto výhody a nevýhody:

·         Budete mít vyšší státní důchod, neboť doba pobírání předdůchodu patří mezi vyloučené doby pojištění a nedojde z důvodu nulového příjmu k „rozmělnění“ osobního vyměřovacího základu, ze kterého se počítá důchod.

·         Budete si moci vydělat libovolně, ať už ze zaměstnání nebo podnikání.

·         Našetřené peníze na doplňkovém penzijním spoření z velké části vyčerpáte již před odchodem do důchodu.

 

Zpravidla je vhodné obě varianty posoudit s ohledem na konkrétní výši důchodu, o kolik by byl státní důchod při čerpání předdůchodu vyšší než při odchodu do předčasného důchodu, k takovému posouzení je však nutné znát detailně celý průběh pojištění (získanou dobu pojištění a výdělky) a termín odchodu do důchodu. Případné čerpání předdůchodu nevylučuje následně možnost odejít do předčasného důchodu.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře