Předdůchod pro muže

Dotaz

26. 8. 2013
Předdůchod pro muže

Dobrý den nar.30.5.1955 chtěl bych jít do předdůchodu, prosím napište
mi kolik bych musel mít naspořeno a v jakém penz.pilíři, kdy zažádat o předdůchod.Za odpověd děkuji.Prosím o odpověd na e-mail.Děkuji Himl

Odpověď

Petr Gola 29.8.2013

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1955, tak je Váš důchodový věk 63 let a 4 měsíce. Do předdůchodu můžete nejdříve odejít 5 let před dosažením důchodového věku, jestliže splníte potřebné podmínky.

 

Do předdůchodu můžete nejdříve odejít v 58 letech a 4 měsících, tedy 30. 9. 2013. O předdůchod se žádá o u penzijní společnosti, kde máte uzavřenu smlouvu o doplňkovém penzijním spoření. Pro výplatu předdůchodu musí smlouva trvat nejméně 60 měsíců (započítávají se i měsíce trvání penzijního připojištění). Měsíční výplata předdůchodu musí činit nejméně 30 % průměrné mzdy stanovené MPSV.

 

Výplata předdůchodu je možná pouze z doplňkového penzijního spoření, jestliže máte stále penzijní připojištění, tak je nutné penzijní připojištění převést na doplňkové penzijní spoření, jedná se o jednoduchou administrativní záležitost.

 

V roce 2013 musí měsíční částka předdůchodu činit cca 7 400 Kč, avšak po odpočtu srážkové daně, neboť výnosy z doplňkového penzijního spoření podléhají srážkové dani. Celková částka, která je nutná k naspoření na 5 let, tak závisí právě na dani. Velmi orientačně můžete počítat s částkou cca 460 tisíc Kč. Ale je to individuální. Přesnou částku zjistíte při jednání se svojí penzijní společností.

 

Na doplnění uvedu, že pobírání předdůchodu nebrání výkonu výdělečné činnosti. I v předdůchodu můžete tedy pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnosti.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře