Předdůchod u žen

Dotaz

27. 5. 2013
Předdůchod u žen

Dobrý den, jsem narozená 14. 4. 1955, mám 2 děti, a uvažuji o tzv. předdůchodu.
1. Od kdy se mohu přihlásit ?
2. Kolik musím vložit peněz ? Více jak 5 let si platím penzijko.
3. Jak dlouho – do kdy – mí bude předdůchod vyplácen ?

Děkuji za odpovědi.

Odpověď

Petr Gola 28.5.2013

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1955, tak je možné do předdůchodu odejít nejdříve v 58 letech a 4 měsících. Do předdůchodu je totiž ze zákona možné odejít nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku, přičemž se však posuzuje důchodový věk mužů daného ročníku narození. Důchodový věk muže narozeného v roce 1955 je 63 let a 4 měsíce, proto je ve Vašem případě možné odejít do předdůchodu v 58 letech a 4 měsících.

 

Předdůchod nevyplácí stát, ale jedná se o Vaše úspory na doplňkovém penzijním spoření. Předdůchod je možné čerpat pouze z doplňkového penzijního spoření, občané, kteří mají uzavřeno penzijní připojištění tak musí převést svoje penzijní připojištění na doplňkové penzijní spoření.

 

Dále je nutné mít uzavřenu smlouvu déle než 5 let, tuto podmínku splňujete. Rovněž je nutné mít na doplňkovém penzijním spoření našetřenu dostatečně vysokou částku, neboť předdůchod musí měsíčně činit alespoň 30 % průměrné mzdy (stanoveno MPSV). Při zaokrouhlení je nutné tedy mít při čerpání předdůchodu na 2 roky našetřeno cca 187 200 Kč (2 roky x 12 měsíců x 7 800 Kč). Předdůchod se vyplácí nejméně dva roky, lze i více, to záleží na Vašem rozhodnutí.

 

Jenom na doplnění uvedu, že doba předdůchodu patří mezi vyloučené doby pojištění, nedojde tedy k „rozmělnění“ osobního vyměřovacího základu při výpočtu státního starobního důchodu. Současně však nepatří předdůchod mezi náhradní doby pojištění, proto během čerpání předdůchodu nedojde ke zvýšení doby pojištění, která rovněž ovlivňuje výši důchodu. Při čerpání předdůchodu tak bude starobní důchod vyšší než když občan odejde do předčasného důchodu, ale bude starobní důchod nižší než kdyby občan pracoval až do dosažení řádného důchodového věku.

 

Veškeré náležitosti týkající se předdůchodu je nutné řešit s penzijní společností, kde budete mít uzavřeno doplňkové penzijní spoření, pro čerpání předdůchodu je nutné převést penzijní připojištění na doplňkové penzijní spoření.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře