Přeplatek v I. pilíře a nedoplatek v II. pilíři

Dotaz

23. 9. 2015
Přeplatek v I. pilíře a nedoplatek v II. pilíři

Omlouvám se za další dotaz. Bohužel se v tomto oboru absolutně nevyznám,mohu poprosit o vyjasnění?Nerozumím tomu,jak může vzniknout přeplatek v 1.pl.duch.poj.,když tedy příteli nebylo zaměstnavatelem odváděna žádná částka,když to tedy neoznámil. Z čeho tam ten přeplatek vznikne? Nic v souvislosti s 1.pilířem jsme myslím nepodepisovali. Předem moc děkuji za odpověd

Odpověď

Petr Gola 23.9.2015

Dobrý den,

 

první důchodový pilíř je pro všechny občany povinný. Kdo má příjmy zakládající účast na nemocenském pojištění, ten musí ze svého příjmu platit sociální pojištění do I. pilíře. Naproti tomu vstup do II. důchodového pilíře byl dobrovolný a této možnosti využilo relativně málo občanů.

 

Zaměstnanci, kteří nevstoupili do II. důchodového pilíře, odvádí na sociálním (důchodovém) pojištění 6,5 % ze své hrubé mzdy. Sociální pojištění odvádí na účet místně příslušné OSSZ (Okresní správy sociálního zabezpečení) jejich zaměstnavatel. Např. zaměstnanec s hrubou měsíční mzdou 25 000 Kč tedy odvede ze své hrubé mzdy na sociálním pojištění 1 625 Kč. O tuto částku je mu automaticky ponížena jeho hrubá mzda. Za výpočet a odvod sociálního pojištění je zodpovědný zaměstnavatel.

 

Občané, kteří vstoupili do II. důchodového pilíře, odváděli na sociálním pojištění do I. důchodového pilíře 3,5 % ze své hrubé mzdy, opět byl za výpočet a odvod sociálního pojištění zodpovědný zaměstnavatel. Současně však tito lidé odváděli 5 % ze své hrubé mzdy do II. pilíře, opět prostřednictvím svého zaměstnavatele.

 

Aby veškeré platby při vstupu do II. pilíře byly správně zaslány na příslušné účty pověřených institucí, tak bylo nutné ihned oznámit zaměstnavateli vstup do II. pilíře. Dle zaslaných informací v předchozím emailu toto Váš přítel neučinil. Protože Váš přítel neoznámil svému zaměstnavateli vstup do II. pilíře, tak zaměstnavatel stále odváděl na sociálním pojištění 6,5 %. Vašemu příteli tedy vznikl nedoplatek na platbách do II. pilíře (5 % z hrubé mzdy každý měsíc plus příslušná přirážka za neoznámení vstupu do II. pilíře). Dále odváděl Váš přítel prostřednictvím svého zaměstnavatele na sociálním pojištění do I. pilíře 6,5 % místo 3,5 %. Proto vznikl Vašemu příteli přeplatek na sociálním pojištění.

 

Tato odpověď samozřejmě vychází dle sdělených informací. Váš přítel by měl tedy v součinnosti s mzdovou účetní co nejrychleji uhradit vyčíslený nedoplatek do II. pilíře a dále si požádat na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) o zaslání přeplatku na sociálním pojištění, opět nejlépe v součinnosti se mzdovou účetní. Tento přeplatek v I. pilíři bude samozřejmě nižší než nedoplatek ve II. pilíři.

 

Pověřené instituce si mezi sebou peníze navzájem neposílají, proto nelze přeplatek započíst a je nutné zvlášť uhradit nedoplatek a zvlášť si zažádat o zaslání přeplatku.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře